wifi 1

6. Nesil Wi-Fi Standardı Olan 802.11ax Duyuruldu

6. nesil Wi-Fi standartı olan 802.11ax duyuruldu. Bu sayede artan bant genişliği ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

Broadcom Max Wifi çip’e sahip cihazlar ile sağlanacak olan bu teknoloji çok yakında gelecek.

6. nesil olarak geliştirilen 802.11ax standardına gelmiş durumda. Bu konuda Broadcom‘un geliştirdiği Max Wifi adıyla router ve akıllı telefon gibi kablosuz özellikli cihazlar için tasarlanan ilk 802.11ax çiplerini duyurdu.

Max Wifi 802.11ax ne yenilikler sunuyor?

Öncelik ile standart Servis Kalitesi (QoS) için artış sağlanacak. Bu yeni standart için adı geçen kavramlar arasındaysa Uydu-Yer Bağı Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA), Çok Kullanıcılı MIMO (MU-MIMO), Hedef Uyanma Zamanı (TWT), Mekansal Yeniden Kullanım ve Bluetooth 5.0 olarak adlandırılıyor.

OFDMA özelliği ile kablosuz ağın bütünlüğü korunarak kapasite ve verimlilik önemli ölçüde geliştirilirken birden fazla veri akışının korunması sağlanacak. MU-MIMO ise birden fazla cihaz bağlandığında kanal kapasitesini artırmaya yardımcı olacak. Böylece yoğun kullanıcılı ortamlarda kullanıcı başına verimlilikte artış sağlanacak.

TWT özelliğine baktığımızdaysa akıllı telefon ve diğer mobil cihazlarda uyanma ve uyuma verimliliği ile batarya süresinin geliştirilmesi sağlanıyor. Mekansal Yeniden Kullanım, erişim noktalarının veri iletimi sırasında akıllıca kararlar vermesi için geliştirilmiş bir yenilik. Son olarak Bluetooth 5.0, 802.11ax standardının mobil cihaz kısmı olarak, Bluetooth aralığını artırmak için Bluetooth Mesh kullanan en yeni Bluetooth sürümünü içeriyor.

802.11ax ne kadar hızlı olacak?

802.11ax ile her bir akışın maksimum işlem hacmi ciddi ölçüde artış gösteriyor. Özellikle, yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyulan veri kanalları için daha fazla alan sunan 5GHz bandında çok daha verimli bir çalışma söz konusu. Ayrıca 802.11ac’den farklı olarak 802.11ax hem 2.4 hem de 5 GHz bandı destekliyor.