Roger Bacon 1

3D Modelleme ile Gözlük Çerçevesi Üretimi

Gözleriniz bozuldu gözlük almak ya da var olan gözlüğünüzü değiştirmek istiyorsunuz. Ancak optikçileri gezmek ve yüzünüze uygun optik bulmak da oldukça sizi sıkıyor. Merak etmeyin artık 3D Modelleme yardımınıza yetişiyor.

Gözlük kullananların bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığı muhakkak oluyordur. Bu sorunun gidermek adına Roger Bacon tarafından geliştirilen sistem size yardımcı olacak. Roger Bacon gözlük ihtiyacı olan müşterilerinin yüzlerinin 3D tarama ile taratarak, müşteriye tam uyan gözlük yapabiliyor.

Benzer ürünler üzerinde çalışılsa da bu konuda Roger Bacon fikrini başarıyla piyasaya sürmüş durumda. Şimdilik başlangıç olarak ayda 50 gözlük üretimi ile sınırlı olan çerçeve satışı gerçekleştiriyor. Bu arada belirtelim ki bir çerçeve şipariş etmek isterseniz yaklaşık  370 dolar ayırmanız gerekiyor.

Roger Bacon, çalışmasını başlatırken 34’ü Hollanda, 6’sı ABD’de olmak üzere 40 optikçi ile ortaklık kuruyor. Optikçiler de gözülük siparişi vermek isten kişilerin biyometrik 3D taramaları yapılıyor.  Uygun bir iPad uygulaması yardımı ile müşteriler çerçeveleri deneyip ve rengi konusunda karar verdikten sonra sipariş vererek üretim aşamasına geçiliyor. Üretim süreci 2-3 hafta kadar sürüyor, Sonrasında çerçeveye cam takılması için optikçi üzerinden ilerleniyor.

Roger Bacon geçen Mayıs ayında, Projesi için 800.000 doların üzerinde finansman almayı başardı. Projesini tamamlamak için bu para yeterli ancak projesini dünyada çapında genişletmek için ek finansmana ihtiyaç duyacaktır.

Roger Bacon; şayet projesini dünya çapında yayar ise ülkemizde de uygulanmasını görebileceğiz.