win 7

Windows 7, Artık Ortadan Kalkıyor!

Bir yıldan biraz daha uzun bir sürede Windows 7 tamamen kaybolacak!


Microsoft, en popüler işletim sistemlerinden biri olan Windows 7’den genel desteğini çekeceğini açıkladı. Microsoft yaklaşık 14 ay sonra Windows 7’den tamamen ücretsiz desteğini çekecek. Teknoloji devi, kullanıcılarına Windows 10’a geçmeleri konusunda uyarıyor.

Microsoft’un tarihlere göre yol haritası:

2019 Yılının İlk Ayları

Microsoft’un avantajlı fiyatlarla kullanıcılarını bir üst sürüme teşvik edeceği düşünülüyor. Daha önce XP’den Windows 8’e geçen kullanıcılar için %15’e varan indirim uygulanmıştı.

2019 Nisan

Windows 7 yüklü bilgisayarlara, daha önceden SHA-2 algoritmasını daha güvenli olduğu kabul edilen SHA-1 ile değiştirecek güncellemeyi yapacak şekilde kayıt yapılmadıysa, güvenlik güncellemesi yapmayacak.

9 Temmuz 2019

WSUS 3.0 (Windows Server Update Services)​ kullanan işletmeler, herhangi bir yazılım güncellemesini almaya devam etmek için SHA-2 desteğine SP2 eklemek zorundalar.

14 Aralık 2019

Kullanıcılara Windows 7’nin sona geldiğini gösteren hatırlatmalar yapacak ve Windows 10’a geçmeleri tavsiye edilecek.

14 Haziran 2020

Bu tarihte şirket son kez Windows 7 yüklü bilgisayarlara ücretsiz güvenlik güncellemesi yapacak. Tahminlere göre bu emekliliğe ayrılış türünün tek örneği olacak çünkü Microsoft Windows 10 için “Hiçbir zaman emekli olmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

20 Ocak 2020

Ücretsiz destek sonlanacak. ancak 2023’e kadar belirli bir ücret kapsamında hazırlanan paketler ile destek vermeye devam edecek.