Sony Xperia XZ2

Sony, yeni telefonlarından 3.5 mm jack girişini neden kaldırdığını açıkladı

Sony Xperia XZ2 ile birlikte 3.5 mm jack girişine veda ettiğini ve yeni bir tasarıma geçiş yaptığını duyurdu. Ancak şirketin bu büyük kararına gösterdiği neden, Sony kullanıcıları tarafından hiç beğenilmedi.

Sony, MWC 2018 etkinliğinde tanıttığı Xperia XZ2 ile 3.5 mm jack girişini tasarımlarından kaldırdığını duyurdu. Birkaç sene önce Apple’ın benzer bir adım atmasıyla birlikte uzun süre gündemde yer tutan ve çok konuşulan karar, yeni donanımlar satma ve cihaz incelterek tasarımı daha güzel gösterme amacı taşıyor. Sony, bu kararının ardından müşterilerinden tepki gördü ve neden böyle bir karar aldığıyla ilgili açıklamada bulundu. İşte şirketten gelen açıklama:

Ambient Flow isimli yeni tasarım çizgimiz kapsamında bu kararı aldık. Güzel ve doğal bir görünüm yaratmak adına tasarımcılarımız kulaklık girişini (3.5 mm jack) kaldırdı. Bunun yanı sıra kablosuz kulaklıkların yaygınlaşmaya başladığını ve bu sektörün her geçen gün büyüdüğünü görüyoruz.

https://youtu.be/b4oRIjSQvic

Sony’den gelen bu açıklama müşterilerini tatmin etmedi, çünkü Xperia XZ2’nin daha güzel tasarıma sahip olması adına böyle bir karar alınmış olmasına rağmen cihazın kalınlığı biraz daha arttı. Ayrıca şarj girişine dönüştürücü takmanın, orijinal şarj cihazı kullanılsa bile hızlı şarj özelliğini de devre dışı bıraktığı biliniyor. Yani kısaca durumu özetleyecek olursak Apple’ın ve diğer üreticilerin 3.5 mm jack girişini kaldırmasını haklı kılan nedenlerin neredeyse hiçbiri Sony için geçerli değil.