Japon Devi Sony’den 2.3 Milyar Dolarlık Dev Satın Alma!

Japon, dev müzik şirketi Sony, Ellinde yaklaşık 2 milyon telif hakkı bulunan EMI’yi 2,3 milyar dolar’a satın alacağı açıkladı. EMI’nin portföyünde Frank Sinatra, David Bowie, Kanye West ve Alicia Keys gibi sanatçılar bulunuyor.


Sony‘nin açıklamasında, müzik yapım ve yayım devi olan EMI‘nin, hisse çoğunluğunu elinde bulunduran Mubadala Yatırım Şirketin’den satın alınmak üzere anlaşma imzalandığı duyuruldu. EMI‘nin yüzde 90 hissesine Sony’nin sahip olacağı anlaşma sonrasında; Mubadala’ya 2,3 milyar dolar ödeme yapılacağı belirtilirken, ayrıca EMI’nin 1,36 milyar dolarlık borcunun’da  üstlenildiği belirtildi.

2,3 milyondan fazla şarkının telif hakkına sahip olan Sony’nin Üst düzey Yöneticisi olan Kenichiro Yoshida’nın açıklamasında: son 2 yıl içinde dijital müzikuygulamaları ile  endüstrinin canlandığı ve bu neden ile Sony‘nin eğlence sektöründe güçlü bir portföy oluşturmaya odaklandığını vurgularken; anlaşma ile Sony’nin uzun dönem büyüme trendi  için önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen TeknoEkip'in yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. www.teknoekip.com