iOS 12 ile Safari, kullanıcılarının takip edilmesini engelleyecek

67
iOS 12 Safari

iOS 12 ile birlikte Safari‘ye eklenen yeni bir özellik, beğenme ve paylaşma butonları üzerinden kullanıcıları takip eden web sitelerini engelleyecek.


WWDC 2018 ile birlikte iOS 12 hakkında yeni bilgiler gelmeye başladı. Silikon Vadisi’nin tanınan isimlerinden birisi olan Benedict Evans, Twitter adresi üzerinden yeni iOS sürümü ile Safari‘ye eklenecek müthiş bir özelliği paylaştı. Bir süredir mevcut olan Intelligent Tracking Prevention (Akıllı Takip Önleme) sistemi üzerinden kullanıma sunulacak yeni özellik, web sitelerinde bulunan “Beğen” ve “Paylaş” gibi butonların kullanıcıların takip edilmesine imkan sunmasını önleyecek. Bazı web siteleri bu gibi reaksiyon butonlarını kullanarak, sanki kullanıcılardan takip izni almışçasına web geçmişini ve tercihlerini detaylı olarak görüntülüyor. Yeni özelliğin, birçok sosyal paylaşım platformunun kullanıcıları takip etmesini engelleyeceğine hiç şüphe yok.

iOS 12 ile Safari’de şifreler de kaydedilecek

Yeni işletim sistemiyle birlikte web tarayıcısının şifre kaydetme özelliğini de geliştirilmiş. Artık Safari üzerinden girilen şifrelerin tümü otomatik olarak kaydedilecek. Kaydedilen şifrelere yalnızca kullanıcı hesapları üzerinden erişilebilecek, yani her hesap kendine özel kayıtlı şifrelere sahip olacak.

Kaynak

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here