403951

Ücretsiz EFT ve Havale Yapılan Bankalar Neler?

Ücretsiz EFT aktif olarak kullanılan banka aracılığı ile başka bir bankaya para transferinde bulunurken kullanılan yöntemdir. Özellikle yüklü miktarlarda farklı bir bankaya EFT işlemi uygulanırken belirli bir miktarda göre ücretlendirme yapılabilir. Ücret ödemeye gerek kalmadan işlem yapabilme hacmi sunan bankalarda bulunur.

Ücretsiz EFT Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojinin gelişmesi ile beraber para transferi işlemlerinde internet bankacılığı yolu ile kolaylıkla EFT veya havale işlemini gerçekleştirmek mümkündür. EFT işlemleri sırasında önemli olan belirli noktaların bilinmesi ücret ödemeden bu işlemin yapılabilmesini de sağlayacaktır. Her bankanın belirli saat dilimlerinde EFT işlemi yapıldığında ücret kesintisi göz önünde bulundurulmaz ancak eft saati dışında yapılan işlemler ücrete tabi olacaktır. Cüzi miktarlarda ödeme yapılırken bunu ücret ödemeden gerçekleştirebilmek de mümkündür. Özellikle devlete bağlı olan bankaların pek çoğu ücretsiz olarak EFT işlemini gerçekleştirebilmeyi sağlar. Yapılan işlemden şubeye gitmeye gerek kalmadığı için elektronik ortamda böyle bir ücret kesintisi yapan bankalarda bulunur. Öncelikle EFT işlemi gün içinde bankaların açıldığı saatten kapandığı saate kadar olan süreçte rahatlıkla yapılabilir.

Ücretsiz Havale Nasıl Yapılır?

Ücretsiz havale aktif olarak kullanılan banka hesabından yine aynı bankanın farklı bir hesabına para gönderme işlemine havale denir. Ücretsiz havale gönderimi internet üzerinden mobil bankacılık şubesi bulunan her vatandaşın faydalanabileceği bir durumdur. İnternet üzerinden mobil bankacılık sayfası kullanılarak o bankaya içerisindeki hesaplar arasında para alışverişi ücretsiz şekilde yapılabilir. Bunun dışında kişiye ait olmayan ve bir başkasına ait olan yalnız yine aynı bankaya ait bir IBAN numarasına para transferi gerçekleştirilirken de yine havale işlemi seçildiği için burada herhangi bir ücret ödemesi yapılması gerekmez.

1436327

Ücretsiz Havale Yapılan Bankalar

Ücretsiz eft havale bankalar ülkemizde sayılı bankalar EFT ücreti almamaktadır. Farklı bankalar arası işlem yapılsa dahi bu bankalar herhangi bir şekilde kesintide bulunmaz. EFT ücreti almayan bankalar sırasıyla;

  • Enpara
  • Kuveyt Türk
  • Cepteteb
  • VakıfBank
  • ING bank

Bu bankalar aracılığı ile müşteri hizmetlerine ulaşarak havale ve EFT işlemleri yaptırılabilir. Bunun dışında şubeye giderek de bunu yapabilmek mümkündür. Kısıtlı vakti olanlar içinde mobil bankacılık işlemleri aracılığı ile öncelikle kişinin kendi bankacılık hesabına giriş yaparak göndermek istediği kişinin de EFT gönder kısmını kullanarak IBAN numarasını veya müşteri numarasını yazması gerekir. Ardından gönderilecek olan tutar girilerek işlemin ne üzerine yapıldığı seçeneklerden seçilir ve son aşamaya geçilir. Bu aşamada işlem yapılırken kişinin parayı gönderebilmesi için telefon numarasına bir onay kodu gelecektir. Bu onay kodunu gerekli alana girdikten sonra transfer işlemi kolaylıkla gerçekleştirilir. Unutulmaması gereken bir nokta EFT işlemleri yalnızca hafta içi ve belirlenen saatler arasında yapılabilirken, havale işlemleri 7/24 hafta içi ve hafta sonu rahatlıkla ücretsiz bir şekilde yapılabilen bir işlemdir.