new gmail view

Gmail Arama Geçmişi Temizleme Nasıl Yapılır?

Gmail arama geçmişi temizleme sayesinde hesabınızdan yaptığınız arama sorgularını kaldırabilirsiniz. Gmail, günümüzde en çok kullanılan e-posta sistemlerinden biridir. Kullanıcıların birbirlerine mail atmasına imkan sunan platform, Google tarafından piyasaya sürülmüştür. Google’ın gelişmiş özelliklerini Gmail hesaplarında da kullanmak mümkündür. Hesaplar üzerinden yapıla arama sorgularını silmek için yapılaması gerekenler oldukça kolaydır.

Gmail Arama Geçmişi Bilgisayardan Nasıl Temizlenir?

Gmail hesaplarından kolay bir şekilde erişim sağlanabilmesi için kullanıcılar arama özelliğinden faydalanabilir. Arama kısmına yazılan e-posta adresleri, mail içerikleri gibi çeşitli sorgular erişimin çok daha hızlı olmasını sağlar. Sorgulanan aramalar kullanıcılar tarafından görülebilir, ancak bu sorguları silmek de mümkündür.

Önceden yapılan arama sorguları sayesinde daha hızlı bir şekilde erişim imkanı sunan bir özellik olsa da kullanıcılar tarafından geçmiş görünmek istemeyebilir. Çeşitli sebeplerden dolayı kullanıcılar arama geçmişlerini silmek isteyebilir. Gmail hesabının arama geçmişini silmek isteyen kullanıcılar bilgisayar ya da telefonları üzerinden silme işlemini kolay bir şekilde yapabilir. Bilgisayardan silme işlemi için iki farklı yol izlenebilir.

2022 05 04 image

Arama Geçmişini Tek Tek Silme

Bilgisayar üzerinden Gmail’e bağlanan kullanıcılar arama geçmişini ayrı şekillerde silebilir. Sadece belirli arama başlıklarını silmek isteyen kullanıcılar pratik bir şekilde arama sorgularını geçmişten kaldırabilir. Arama çubuğuna tıklandığı zaman karşınıza çıkan geçmiş aramalar içinden istediklerinizi silebilirsiniz.

Gmail arama geçmişi temizleme yaparken sadece belirli sorguları silmek isteyen kullanıcılar; arama sorgusunun yanında yer alan çarpı simgesine tıklayarak işlemi tamamlayabilir. Her bir geçmişi ayrı şekilde silme imkanı sunan simge sayesinde istediğiniz sorguları geçmişinizden kaldırabilirsiniz.

Arama Geçmişini Tamamen Silme

Bilgisayardan giriş yapan kullanıcılar geçmişlerini silmek için ayarlardan yardım alabilir. Arama geçmişini tek tek silmek yerine tamamen silmeyi tercih edebilir. Gmail arama geçmişi temizleme için izlenebilecek adımlar şu şekildedir;

  • Google Etkinliğim sayfası açılır,
  • Tarihe ve ürüne göre filtrele yazılı olan seçeneğe tıklanır,
  • Gmail’in yanında yer alan kutucuk işaretlenir ve Uygula seçeneğine tıklanır,
  • Sağ üst köşede yer alan Sil seçilir,
  • Etkinliği silmek istediğinizi onaylamak için ekranda çıkan Sil seçeneğine tekrar tıklanır.

Gmail Arama Geçmişi Telefondan Nasıl Temizlenir?

Kullanıcıların günlük hayatlarında sık şekilde kullandıkları uygulamalar arasında yer alan Gmail eğitimden iş hayatına kadar birçok farklı amaç için kullanılır. Kullanıcılar, mobil telefonlarında yer alan uygulama üzerinden de arama geçmişlerini silebilir. Bilgisayarda olduğundan biraz daha farklı adımların izlenmesi gerekir. Gmail uygulamasından arama geçmişini silmek için yapılacaklar;

  • Gmail uygulaması açılır,
  • Sol üst köşede yer alan Menü seçilir,
  • Ekranın alt kısmında bulunan Ayarlar seçilir,
  • E-posta adresi seçilir,
  • Arama geçmişini temizle seçilir.

Son olarak onay ekranında yer alan Temizle seçeneğine tıklanır ve uygulamada yer alan arama geçmişi temizlenmiş olur. Gmail arama geçmişi temizleme işlemlerini cihazınıza uygun bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama üzerinden geçmişi temizlemek için tek tek temizleme yapılamaz, sadece bilgisayar üzerinden ayrı işlem yapılabilir.