822315c21a472e21959dafff654f3b93 1400

Masaüstü Bilgisayar Alırken Önemli Noktalar

Masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilecekler oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Bunun sebeplerinden ilki, her geçen gün bilgisayar fiyatlarının artmasıdır. Maddi olarak değer kazanan cihazlar olması, almadan önce kullanıcıların karar verme aşamalarının daha dikkatli olmasını sağlar. Bilgisayar almayı düşünen kişiler, öncelikle bazı soruları cevaplamalıdır. Verilen cevaplar sayesinde dikkat edilmesi gereken noktaları belirleyebilir.

Bilgisayar Almadan Önce Cevaplanması Gereken Sorular

Bilgisayar almadan önce ilk olarak kullanım amacı belirlenmesi gerekir. Bilgisayarın kullanım amacı tüm sorular için cevap olabilir. Günümüzde dizüstü bilgisayarlar taşınılabilir oldukları için daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Portatif olmasının avantajları bulunsa da yüksek performanslara sahip olan bilgisayarlar için masaüstü modellerin tercih edilmesi gerekebilir. Kullanım amacı, bilgisayardan beklentileri belirler. Masaüstü bilgisayarların en büyük avantajları donanımsal olarak geliştirilmeye açık olmasıdır. Bilgisayarlar günümüzde en temel işleri yapmak için kullanılan araçlar haline gelmiş olsa da daha gelişmiş program ve yazılımları çalıştırmak içinde kullanılan cihazlardır. Masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilecekler birkaç farklı başlıktan oluşabilir.

maxresdefault 54

RAM

Rastgele erişimli bellek ya da RAM olarak bilinen bellek, bilgisayarın performansını etkileyen bir faktördür. Bilgisayarın sahip olduğu performans, aynı anda çalıştırabileceği program sayısını belirlemede ve uygulamaların performansı gibi konularda oldukça etkilidir. Bilgisayar hızını RAM ve CPU işlemci arasındaki ilişkiler belirler. Çoklu görevler yapmak ve uygulamalar arasında hızlı geçişler yapmak isteyen kullanıcıların yüksek RAM kapasiteli bilgisayarları tercih etmesi gerekir.

Sabit Disk Kapasitesi ve Hızı

Talep gören fabrika yapımı bilgisayarların büyük bir çoğunluğunda 1 terebayt sabit sürücü bulunur. 1 terebayt, kullanıcıların çoğu verisini saklamak için oldukça yeterli bir alandır. Sabit disk aktarım hızı genellikle bilgisayarın performansını etkileyen önemli faktörler arasında yer alır. Yavaş aktarımın sorun olacağı kullanıcılar, bilgisayar alırken katı hal sabit sürücüye sahip bir bilgisayar tercih edebilir.

İşlemci

Masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilecekler arasında bulunan işlemci oldukça önemli olan noktalardan biridir. Bilgisayarın performansını belirleyen temel faktör işlemcidir. Sürekli olarak donan ya da kitlenen bir bilgisayar ile sorunsuz çalışan bir bilgisayar arasındaki temel fark iyi bir işlemcidir. Standart ofis işleri için i3 ya da i5 işlemci yeterlidir. Ancak CAD tasarımları ya da fotoğraf ve video düzenleyen kişiler için i7 ya da Xeon işlemci tercih edilmelidir.

Ekran Kartı

Ekran kartı, özellikle video düzenleme ya da üç boyutlu modelleme gibi multimedya tabanlı görevlerde cihazın performansını belirler. Bilgisayar kullanım amacı ofis tipi uygulamalar ise kullanıcılar için öncelikli olan konulardan biri değildir. Oyun oynama ve video düzenleme gibi yüksek çözünürlük gerektiren işler için bilgisayar arayan kullanıcılar masaüstü bilgisayar alırken dikkat edilecekler konusunda ekran kartına önem vermelidir. Özel ekran kartı bulunan cihazlar tercih edilerek yapılan işler sırasında yüksek kalitenin tadı çıkartılabilir.