kato lomb reading method scaled 1

Evde Kendi Kendine Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Evde dil öğrenmek belirli metotlar izlenerek gerçekleştirilebilir. Burada plan yaparak düzenli olarak plan doğrultusunda öğrenim sağlamak gereklidir. Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için sabırlı olmak ve zaman planlaması yapabilmek gerekir.

Yabancı Dil Neden Öğrenilir?

Yabancı dil öğrenmenin bireysel olarak kişiye sağladığı pek çok faydası bulunur. Bunlar kişisel gelişime ve donanıma katkı sunarken farklı sektörlerde iş yapabilmeyi de destekler. Özellikle hayatının belirli bir döneminde yurtdışı planı bulunan kişilerin yabancı dil öğrenerek farklı bir ülkede bulunabilmesi ve burada kendine yeni bir yaşam oluşturabilmesi mümkün hale gelir.

Bu anlamda pek çok öğrenci üniversite yaşamında Erasmus başvurusunda bulunarak farklı bir ülkeye gidip burada yabancı dilini geliştirebilmek için pratikler yapar. Tüm bu sürecin ana sebebi kişinin başka insanlarla tanışabilmesi, farklı kültürleri benimseyebilmesi; hem ufkunu hem de zihnini geliştirebilmesini destekler. Bununla beraber öğrenilen yabancı dil üzerinden kazanç sağlanabilir. Çeviri faaliyetlerinde bulunulabilir. Farklı ülkelerin freelancer iş başvuruları takip edilerek bulunulan yerden içerik oluşturulabilir.

Evde Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Pek çok kişinin merak ettiği bir konu evde yabancı dil nasıl öğrenebilirim sorusudur. Süreç muhakkak ki oldukça zor ve belirli bir aşama gerektirecektir. Yabancı dil öğrenimi herhangi bir bilginin öğrenilip, içselleştirilmesi gibi belirli bir süreye kısıtlanamaz. Muhakkak ki öğrenilen dilin sosyal hayatta konuşulduğu gibi genel yapısı kavranabilir grameri üzerine de birkaç bilgi elde edilebilir. Fakat bu süreçte uzun yıllar sürecek bir maceraya başlanılmış olduğu bilinmelidir. Tamamen bir dili kavramak; sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, ekonomik gibi o ülkeye ait pek çok kavrama hakim olabilmek uzun bir süreyi barındırır. Bu süreci bireysel olarak evden farklı metotlar yoluyla öğrenebilmek mümkündür.

kids students

  • Ücretsiz olarak sunulan çeşitli uygulamalar aracılığı ile yabancı dil gelişimine başlanabilir. Süreçte uygulamaların bir çoğu da ücretli olarak faaliyetini gösterir. Özellikle tasarlanmış olan uygulamalarda kişinin hiçbir şey bilmediği düşünülerek en baştan ve temelden konulardan süreç başlatılır. Kademeli ve aşamalı olarak ilerleyen bu uygulamaların çoğu eğlenceli hale getirilerek kişinin sıkılmasına da engel olunur.
  • Az bir miktar ücret üzerinden aylık olarak yabancı dil uygulamalarına başvuruda bulunulabilir. Bu uygulamalar üzerinden direkt farklı bir ülkedeki kişi ile konuşup gramerin dışında yabancı dilin konuşabilme yetisi geliştirilmeye çalışılır.
  • Biraz araştırma yaparak öğrenilecek yabancı dilin kalıp kelimeleri bulunabilir. Sıklıkla kullanılan bu kalıp cümle ve kelimeler o dili çözmeye başlarken büyük bir fayda sunacaktır. Bu gereksiz bilgilerin öğrenilmesininde önüne geçecektir.
  • YouTube platformu üzerinde yabancı dil üzerine çeşitli videolar, efektli içerikler yer alır. Düzenli olarak takip edilebilecek ders videoları da set halinde sunulmaktadır.
  • Bunun dışında internet üzerinden çeviri makaleler incelenebilir. Hem yabancı dil hem de Türkçe’ye çevrilmiş ve tek bir kitap içerisinde sunulmuş materyaller tercih edilebilir.
  • Yabancı dilde şarkılar dinlenerek bunların sözleri Türkçe’ye çevrilmeye çalışılabilir.
  • İngilizce altyazılı filmler izlenebilir.
  • Bireysel olarak en çok takılınan kelimeler için bir kelime defteri oluşturulabilir.

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Yabancı dil öğrenmek muhakkak ki sabır isteyen bir süreci gerektirir. Bu süreçte kişinin sürekli olarak pratikler yapması ve kazanmış olduğu dil deneyimini başka birine aktarılabilmesi gerekir. Bu aktarım sürecinde dil programları oldukça işe yaramaktadır.

Yabancı dili öğrenmek yurt dışına çıkma planı bulunan kişiler için büyük bir kolaylık sunar.

Zihinsel olarak beyninin gelişmesini destekler.

Yeni bir dil öğrenildiği için bu kelimelerin hafızanı tutulmaya çalışılması kapasitenin üzerinde bir performans sergileneceği için hafızanın güçlenmesini destekler.

Her yeni bir dil deneyimi kişinin dikkat performansını arttırır.

İleri dönemde yaşanabilecek alzaymır problemlerinin önüne geçer.