Elon Musk
Elon Musk

Elon Musk bir anda zenginliğini arttırdı

Dünya üzerinde pek çok şirket bulunuyor. Özellikle koronavirüs döneminde teknolojiye olan ilginin artması Tesla firmasına da yaradı. Elon Musk, Tesla hissesinin pik yapması ile bir anda zenginliğine zenginlik kattı. Son zamanlarda büyük değer kazanan Tesla şirketi, Elon Musk’un zenginler arasında yükselmesinde etkili oldu.

Elon Musk bir anda zenginleşti

Elon Musk, daha öncesinde pek çok skandal ile gündeme gelen bir firma sahibi. Tesla ve SpaceX firmalarının başında yer alan Musk, ekibi ile birlikte firma içerisinde yaptığı atılımlar ile bir anda firmanın büyük değer kazanmasını sağladı. Tesla hissesinin anlık olarak yükselişe geçmesi, hem Elon Musk’un zenginliğine zenginlik kattı, hem de firma çalışanlarını ve hissedarları sevindirdi.

Tesla hissesini geçmişten günümüze incelediğimizde hissenin 2010 yılından 2019 yılına kadar pek hareketli olmadığı görülüyor. 2020 yılında yaklaşık 6 kat değer kazanan Tesla, 2010 yılında sadece 4 $’lık bir değere sahipti. 2013 yılındaki yükseliş ile 30 $’ı aşan hisseler, 2019 yılında kadar 80 $ seviyesine ulaştı.

Elon Musk bir anda zenginliğini arttırdı
Elon Musk bir anda zenginliğini arttırdı

Yıl başında 86 $ olan hisseler koronavirüs salgını ile bir miktar düşüşe geçse de kısa sürede kendini toparlayarak yeni rekorlara imza attı. 498 $ seviyesine ulaşan firma hisseleri Pazartesi günü 408 $ ile kapanışını yaparken Salı günü 460 $ seviyesinde işlem gördü. Bu da firmanın ciddi seviyede değer kazanmasını sağlarken Elon Musk’un da zenginliğine zenginlik kattı.

Tesla ve SpaceX hakkında bilgi

Elektrikli araç üreticisi Tesla, piyasaya sürdüğü pek çok araç modeli ile tanınıyor. Bu araçlar arasında Roadster, Model S, Model X ve Model 3 yer alıyor. Firma şimdi de diğer araç modellerine göre oldukça farklı bir tasarıma sahip Cybertruck modelini duyurdu. Fütüristik bir görünüme sahip bu model, büyük eleştiriler toplasa da bazı kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

SpaceX ise Elon Musk’un uzay şirketi olarak biliniyor. Son zamanlarda 2024 yılında Mars’a insan gönderme ve Starlink projesi ile tanınan firma, kendini yeni hedefler ile geliştirmeye devam ediyor.