Uber

Uber’e karşı yapılan saldırılar, müşteri sayısını 10 günde 5’e katladı

Taksi şoförlerinin Uber araçlarına karşı gerçekleştirdiği saldırılar ve bu saldırıların ardından yapılan açıklamalar, Uber’in kullanımını çok daha fazla arttırdı ve 10 günde hizmeti kullanan kişi sayısı 5 katına yükseldi.

Taksiciler ve Uber arasında yaşanan gerginlik, taksicilerin içerisinde yolcu bulunan araçlara saldırması ve “Sağı solu yakıp yıkarız” şeklinde açıklamalar yapmasıyla tırmanmıştı. Bu gibi açıklamalar ve saldırılarla kendi isimlerini lekeleyen ve bir anlamda Uber’in reklamını yapan taksiciler, yasaklanmasını istedikleri hizmetin yolcu sayısını yalnızca 10 gün içerisinde 5 katına çıkardı.

Paylaşılan verilere göre 6 Mart tarihinde 5000 civarında olan Uber kullanıcılarının sayısı, 14 Mart tarihinde 24.500’i gördü ve toplamda 10 gün içerisinde tam 5 katına çıkmış oldu. Bu veriler yalnızca Android kullanıcılarından elde edildi. iOS kullanıcılarındaki artış da göz önünde bulundurulacak olursa olayların kesinlikle Uber’e yaradığı söylenebilir.

Uber

Uber kazandı, taksi plakaları kaybetti

Uber’in kullanıcı sayısı hiç olmadığı kadar yükselirken taksi plakaları da hızlı bir şekilde düşüş gösterdi. Krizin haberlere taşınmasından önce 1 milyon 680 bin TL olan plaka değerinin sadece 4 gün içerisinde 1,5 milyon TL’ye gerilediği, yani 180 bin TL değer kaybettiği paylaşıldı.