1031923615 1

Antik Çin Mezarında Ölümsüzlük İksiri Bulundu!

Çin’de yapılan kazı sonucunda ortaya çıkan 2 bin yıllık içi dolu bronz bir sürahi bulundu. İlk verilere göre alkol sanılan bu sıvı detaylı incelemeye alınınca M.Ö. 202 ile M.S. 8 yılı arasında ölümsüzlük iksiri olarak adlandırılıyor.

Çinli Merkezli haber ajansı olan Şinhua ajansının yapmış olduğu habere göre; arkeolojik araştırma sırasında bulunan ve bronz kap içerisinde olan 3.5 litre sıvı, Batı Han hanedanı döneminden kalma. Batı Han hanedan döneminde de bu sıvı ölümsüzlük iksiri olarak biliniyormuş.

22311

Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bronz kap içerisinde bulunan sıvı ilk olarak alkol olduğu düşünüldü. Ancak ardından yapılan detaylı inceleme sonucu bu sıvı içerisinde alunit (şap) ve potasyum nitrat bulunuldu. Alunit (şap) ve potasyum nitrat içermesi, bu maddelerin eski dönemde Taocu metinlerinde yer alan ‘Yaşam iksiri’ malzemesi olduğu anlamını taşıyor.

Kazı sonucunda sadece ortaya bronz kap ve içerisinde olan sıvı çıkmadı. 210 metrekarelik bir mezar alanını keşif edildikten sonra gerçekleşen kazı çalışması sonucu bakır ve yeşimden yapılmış birçok farklı nesne ortaya çıktı.