hdd ariza 1

Sabit Sürücünüzden Kayıp Verileri Kurtarma

Sabit sürücüler içinde mekanik parçalar vardır, bunlar dönen bir disk mekanizması disk okuyucu kafa ve bu işlevleri kontrol eden elektronik bir devreden oluşuyor. Zamanla sabit diskin bozulması ihtimali vardır. Tüm verileriniz bu durumda kurtarılamaz hale gelebilir. Bu makalede ise sabit diskten veri kurtarma için bazı ipuçları vermek istiyoruz. Çünkü sizin için paha biçilmez önemli videolar dosyalar veya raporlar olabilir. HDD arızası belki mekanik olarak giderilemez ama alabileceğiniz bazı önlemler vardır. HDD arızası uzun süreli çalışma ısınma ve elektrik dalgalanmaları nedeni ile oluşmaktadır.

Sabit sürücünün mekanik parçalarından herhangi biri arızalanırsa, tüm sürücü arızalanır. Parçalar inanılmaz bir hassasiyetle çalışır, bu nedenle sabit sürücüler oldukça kırılgandır. Devre kartları, mil motorları, bilyeli rulmanlar  bu parçalardan herhangi biri arızaya açıktır. En kötü arıza türü kafa çarpması olarak bilinir ve dışarıdan tik tak sesleri kolayca duyulabilir. Bu durumda, okuma yazma kafası doğrudan  düşer ve manyetik malzemeyi sıyırır. Bu durumda veriler tamamen veya kalıcı olarak kaybolur. Plakaların, bu durumdan etkilenmeyen kısımlarına ilişkin veriler kurtarılabilir, ancak genellikle veriler plakaların etrafına yayılır, bu nedenle HDD arızası kafa kaynaklı ise durum pek iç açıcı olmaz.

 

hdd ariza

HDD arızaları içinde parça değiştirme ile çözülebilecek arızalar sorun çıkarmaz. İlgili parçayı değiştirdiğinizde sorun halledilir. Kişisel bilgisayar diskinde saklanan tüm dosyaları okumak için özel bir dizin ve dosya yapısı kullanır. Bu dizin bozulursa, bilgisayar verileri göremez veya okuyamaz.  Ancak bu arıza uygun yazılımla onarılabilir. Bir sürücünün arızalanabileceği son bir alan vardır, o da bağlantı hatasıdır. Sürücü bilgisayarla iletişimi kaybeder.  Bağlantıların en yaygın olanları IDE, PATA ve SATA’dır. Bu bağlantı veya ana kart üzerindeki diski kontrol eden devre bozulursa değiştirmek gerekir.

HDD Harddisk Arıza Belirtileri

 

Sabit sürücüler, elektrik dalgalanmaları, uzun süre çalışma mekanik aşınma gibi nedenlerle bozulabilir. Bir anda mavi ekran kabusu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir uyarı geldiğinde hemen harici bir HDD bularak yedekleme yapın. O disk çok yakında bozulacaktır. Virüsler bile böyle donanım arızalarına yol açabilirler öyle ki virüsler bellek sızıntılarına, sürücü ile ilgili olmayan donanım arızalarına kadar çok sayıda disk arızaları sebebi olabilirler.

 

disk ariza

HDD Arıza ve Çözümleri

 

Bilgisayarınızda Windows çalışıyorsa, yapmanız gereken ilk şey bilgisayarı yeniden başlatmak ve BIOS ayarlarına girmektir. BIOS ayarlarında başlatma sürücünüz diskiniz olarak görünüyor mu? Eğer görünmüyorsa kabloları kontrol edin. Sürücü görünür ise, daha fazla tanılama testi çalıştırabilirsiniz. Önceden planlamadığınız sürece, bunların çoğunu gerçekleştirmek için başka bir işlevsel bilgisayara ihtiyacınız olacak. Sabit sürücünüzün model numarasını ve üreticisini bulun. Üreticinin Web sitesine gidin ve şirketin özel teşhis yazılımını arayıp bulun. Böylece ölü noktaları kolayca tespit edebilirsiniz. Bozuk bir dosya yapısı veya disk dizini ile ilgili problem HDD kurtarma yazılımları ile çözülebilir.  Disk Warrior gibi özel bir kurtarma yardımcı program kullanın. Unutmayın bir mekanik HDD en az 3 en çok 5 yıl düzgün çalışır. Sonra değiştirmeniz gerekebilir.