Zoom Symbol scaled

Zoom Toplantısı Nasıl Oluşturulur?

Zoom toplantı yapma fırsatı sunan bir uygulamadır. Özellikle korona sonrasında tüm dünyada kullanılmaya başlayan bu uygulama öğrencilerin ve çalışanların favorisi olmuştur. Ülkemizde de özellikle üniversitelerde kullanılan bu uygulama öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişimin kopmamasını sağlamıştır.

Zoom Uygulamasının Sahip Olduğu Özellikler

Zoom toplantı oluşturulan ve toplantıların gerçekleştirildiği bir uygulamadır. Corona sonrasında okula gidemeyen öğrenciler bu uygulama üzerinden öğretmenlerinin derslerini takip edebilmişlerdir. Ayrıca hibrit olarak çalışılan işyerlerinde de toplantılar bu uygulama üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Zoom uygulamasının birçok özelliği bulunmaktadır ve bu özellikler sayesinde kullanıcılarından artı puan almayı başarmıştır. Zoom uygulamasının özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • İşçilerin ve işverenlerin iletişimini kolaylaştırmıştır
 • Yüksek görüntü kalitesi sayesinde öğrencilerin dersleri daha net takip edebilmesini sağlamıştır
 • Hem yazılı hem de sözlü olarak diğer kullanıcılarla iletişime geçebilme olanağı sunmaktadır
 • Farklı ekranların aynı anda kullanılmasını sağlamaktadır

Zoom Uygulamasında Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Zoom uygulaması üzerinden toplantı yapmak veya yapılan toplantılara katılabilmek için hesap açmanız gerekmektedir. Zoom uygulamasında hesap açabilmek için uygulamanın web sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Web sitesinde yer alan kayıt ol butonu ile uygulamada kolayca hesap açabilirsiniz. Zoom hesabı açabilmek için mobil uygulamadan da yararlanabilirsiniz. Zoom mobil uygulamasının telefona indirdikten sonra hesap aç butonu ile kolayca hesap açabilir ve uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Zoom Meeting 1280x720 1

Zoom Uygulamasında Toplantı Nasıl Oluşturulur?

Zoom uygulaması üzerinden toplantı başlatabilmek için bazı toplantı ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Öncelikle toplantı yapmak istediğiniz tarihi ve saati seçmelisiniz. Seçtiğiniz tarih ve saat ile toplantınız için bir kimlik oluşturacaksınız. Ayrıca kişilerin toplantınıza katılabilmesi için bir şifre de belirlemeniz gerekecektir. Tarih saat ve şifre ayarından sonra toplantınız katılımcılarınıza hazır hale gelecektir.

Zoom toplantı oluşturma işlemi ile iş arkadaşlarınız veya öğrencilerinizle yapacağınız toplantıları organize edebilirsiniz. Zoom üzerinden toplantı oluşturmak oldukça basit bir işlemdir. Zoom üzerinden toplantı oluşabilmek için takip etmeniz gereken adımlar şöyle açıklanabilir:

 • Zoom uygulamasını açın
 • Uygulamayı hesabınız ile giriş yapın
 • Ana ekranda sağ köşede bulunan host a meeting sekmesine tıklayın
 • Bu sekmede toplantınızı görüntülü görüşme görüntüsüz görüşme ekran kaydı yapma gibi seçeneklerden birini seçin
 • Toplantınıza uygun seçeneği seçtikten sonra ileri tuşuna basın ve toplantıyı başlat
 • Toplantınızın linkini veya toplantı kodu ile birlikte belirlediğiniz şifreyi katılımcılara gönderebilirsiniz
 • Katılımcılar link veya şifre ile oluşturduğunuz toplantıya kısa süre içinde bağlanabilirler

Toplantıya Nasıl Katılımcı Eklenir?

Zoom toplantı planlaması yaptıktan sonra toplantınıza katılmak istediğiniz kişilerle iletişime geçmeniz gerekir. Yeni toplantı başlığı altında yer alan invite alanı katılımcılarınızın toplantınıza katılmasını sağlar. Bu alanda yer alan URL ve toplantı kodunu katılımcılarınıza gönderebilirsiniz. Kişiler URL üzerinden direkt olarak toplantınıza katılabilirler. Ayrıca göndermiş olduğunuz toplantı kodu ve parola ile de kolayca toplantınıza katılabilirler. Oluşturduğunuz toplantıya katılmak isteyen kişiler toplantıya katıl sekmesinden göndermiş olduğunuz parolayı ve şifreyi girerek toplantınıza dakikalar içinde katılım sağlayabilirler.