Youtube Yas Kisitlama Kaldirma

Youtube Yaş Kısıtlama Kaldırma

Youtube yaş kısıtlama kaldırma hakkında bilgi sahibi olan kullanıcılar, kolay şekilde özelliği devre dışı bırakabilir. Günümüzde en çok kullanıcıya sahip video platformu olan Youtube zaman içinde çeşitli özelliklere sahip olmuştur. Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmak, kullanıcıları ve içerikleri kontrol altında tutmak zorunda kalmasına yol açmıştır.

Youtube Yaş Kısıtlama Ne Anlama Gelir?

Youtube’da bulunan içeriklerin hepsi farklı kategorilerde yer alır. Kullanıcılar, içeriklere erişirken en çok izledikleri tür ve içerik üreticilerine göre öneriler ile karşılaşır. Her ne kadar büyük bir platform olsa da topluluk kurallarını ihlal eden hiçbir içerik paylaşıma uygun değildir. Kuralları ihlal etmeyen ama belli izleyiciler için uygun olmayan içerikler için kullanılan özellik; yaş kısıtlamasıdır.

Youtube Yas Kisitlama Kaldirma3

İçerik üreticileri tarafından videolara eklenen özelliklerden biridir. Youtube platformunda yer almak için kullanıcıların kişisel hesaplar açması gerekir. Hesap açılırken girilen bilgiler, kullanıcıların doğum tarihlerini de içerir. Böylece kullanıcıların yaş kısıtlamasına dahil olup olmadığı kolay şekilde ayırt edilebilir. Youtube yaş kısıtlama kaldırma için bazı yöntemler tercih edilebilir.

Youtube Yaş Kısıtlama Özelliği Nedir?

Youtube, 18 yaşın altında bulunan kullanıcıların güvenliğini sağlamak için yaş kısıtlama özelliğini geliştirmiştir. İnternet platformlarının kullanımı yaygın hale geldiği için çeşitli şekillerde güvenlik önlemleri alınması gerekir. Kullanıcılarını korumak için geliştirdiği özellik, 18 yaşın altında bulunan kullanıcıları kapsar. Bir videoda yaş kısıtlaması bulunuyor ise 18 yaşından küçük olan kullanıcılar, videoya erişemez. Platformda bulunan içeriklerin doğru şekilde doğru kitlelere ulaşmasını sağlar. Yaş kısıtlaması bulunan içeriklere, kullanıcılar farklı şekillerde de ulaşamaz.

Youtube Yaş Kısıtlama Hangi İçeriklerde Bulunur?

Youtube yaş kısıtlama kaldırma işlemlerinden önce hangi içeriklerde kısıtlama bulunur incelenebilir. Yaş kısıtlaması bulunan videolar şu şekilde sıralanabilir;

  • Çıplaklık içeren ve müstehcen içerikler,
  • Kaba dil,
  • Çocuk güvenliği,
  • Zararlı ve tehlikeli etkinlikler,
  • Şiddet ya da vahşet içerikleri.

Youtube Yas Kisitlama Kaldirma2

Youtube Yaş Kısıtlama Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İçerik üreticileri videolarında yaş kısıtlaması olup olmadığını anlamak için ayarlar menüsünden kontrol gerçekleştirebilir. Ayarlarda bulunan yaş kısıtlama filtresinin açık olması, içeriklerin bazı kullanıcılar tarafından kısıtlandığı anlaşılır. İzleyiciler, videolarda yaş kısıtlaması olup olmadığını anlamak için içeriklere giriş yapabilir. Ekranda herhangi bir video oynamazsa kısıtlama olduğu anlaşılabilir. Videoların açıklamalarında yaş kısıtlamalarına dair yazılı ifadeler bulunabilir.

Youtube Yaş Kısıtlama Nasıl Kaldırılır?

Youtube yaş kısıtlama kaldırma işleminin içerik üreticileri tarafında yapılması gerekir. Yayınlanmış olan videolarda kısıtlamalar kaldırılabilir. Kısıtlamanın kaldırılmak istendiği videoya giriş yapılır ve ayarlardan kaldırılabilir. Kullanıcılar tarafından yaş kısıtlamanın kaldırılması pek mümkün değildir. Bazı kullanıcılar, doğum tarihi güncelleme gibi yollara başvurur. Her ne kadar etkili sonuç alınma ihtimali bulunsa da 18 yaşın altında bulunan izleyicileri korumak için kısıtlamanın kaldırılması oldukça tehlikelidir. İçeriklere göre kısıtlama yapılması, izleyicilerin güvenliğini korumayı amaçlar.