Windows 10X videosu

Windows 10X videosu ortaya çıktı

Windows 10X işletim sisteminin kullanım videosu görüldü. Videoda işletim sisteminin oldukça pratik ve hızlı çalıştığı görülüyor.

Düşük sistemli cihazlar için geliştirilen Windows 10X ile ilgili bir video paylaşıldı. Ortaya çıkan videoda işletim sisteminin kullanımı ve işletim sistemi bilgileri ile ilgili veriler yer alıyor.

Windows 10X videosu görüldü

Microsoft, daha öncesinde Windows 10X işletim sistemi geliştirdiğini açıklamıştı. Yeni geliştirilen işletim sisteminin özellikle düşük sistemi bulunan cihazlar için önemli olduğu açıklanmıştı. 2015 yılından beri tam sürüm olarak yer alan Windows 10’un daha düşük bir sürümü olacak olan Windows 10X, özellikle Windows 10’a geçmek isteyen, güncellemelerden yararlanmak isteyen ve güvenlik güncellemelerini almak isteyenler için doğru bir tercih olabilir.

Windows 10X videosu

Uzun bir süredir bilinen Windows 10X için bilinen özellikler arasında hızlı ve pratik bir şekilde kullanılması yer alıyor. Özellikle dizüstü ve tablet bilgisayarlar için geliştirilen bu işletim sistemi, çift ekranlı cihazlar için de önemli bir adım olacak. Modern arayüze sahip olacak işletim sistemi sade bir tasarıma ev sahipliği yapacak. Güvenlik güncellemelerinin dahi hızlı bir şekilde sunulacağı bu işletim sisteminde yeniden başlatma ve güncelleme derdi bulunmayacak. Bu işletim sisteminin temel amacı düşük sistemli cihazların güvenliğinin sağlanması.

Ortaya çıkan yeni bir videoda Windows 10X ile ilgili bir video görüldü. Kullanıcı videoda görev çubuğunun sağ alt kısmını yukarıya sürükleyerek hızlı işlem ekranına ulaşıyor. Eğer ki bildirim yer alıyorsa hızlı işlem ekranının üst kısmında bildirimler görünüyor. Hızlı işlem menüsünde ses, parlaklık, Wi-Fi bağlantısı, VPN, klavye ve uçak modu gibi çeşitli özellikler yer alıyor.

Görev çubuğunun ortasında yer alan başlat menüsüne ulaşmak için ise kullanıcı menüyü yukarıya doğru sürüklüyor. Başlat menüsü klasik başlat menüsüne göre daha farklı bir tasarıma sahip. Menü içerisinde arama çubuğu, uygulamalar, web siteleri ve son kullanılan içerikler yer alıyor.

Kullanıcı işletim sistemi detaylarına girdiğinde Surface Pro 7 modelinde ve 1.1 GHz’lik bir işlemci ile test yapıldığı görülüyor. Cihazda 16 GB RAM’ın bulunduğu ve Windows 10X 2004 işletim sistemi sürümünün yüklendiği bilgisi de yer alıyor.