THY Pilotundan Büyük İsyan: “Şirket bizi bir makina gibi görüyor”

Gurur duyduğumuz hava yolu şirketi THY, pilotlarından biri kısa süre önce şikayetlerini bir mektuba döktü. İşte o mektup ve detaylar…

Sizlerinde bildiği gibi Türk Hava Yolları, pazar payında ve tercih edilme konusunda ciddi bir üne sahip. Ancak konumuz bu başarılar değil. Tabii ki THY, çok başarılı bir hava yolu olabilir ama arkasında nelerin ne sıkıntıların olduğunu bilemeyiz. Geçtiğimiz günlerde Airline Haber sitesinin genel yayın yönetmeni Sefa İnan’a gönderilen bir mektup, şirket çalışanlarının çok da memnun olmadığını gösteriyor.

O Mektup şu şekilde:

“Sefa Bey, Birkaç yıldır THY’de uçuyorum. İlk başlarda durum idare ederdi. Fakat işler 2017 başında değişiverdi. Hayatımız adeta cehenneme döndü.

FTL diye bir şeyi uygulamaya aldılar. Neymiş efendim Avrupa’da bu uygulanıyormuş. Bunlar kimi kandırıyor? Bir defa FTL dedikleri şeyi Avrupa’da uyguladığında başka bir şey ortaya çıkıyor, Türkiye’de uyguladığında ise inanılmaz bir başka şey. Avrupa’da da meydanlar gece kapatılıyor. Adamların birkaç ER (uzun menzil) uçuşu dışında gece uçan uçağı ve pilotu yok. Biz ise hemen hemen her gece uçuyoruz. Daha doğrusu uçuşlarımızın çoğu gece uçuşu.

FTL denen şeyi Türkiye’de uygulamaya başladıklarından beri ne sağlığımız kaldı, ne sosyal hayatımız, ne uykumuz, ne de istirahatimiz.”

“Hadi bizi geçtik, insanların hayatını tehlikeye atıyorlar. Can taşıyoruz Sefa Bey. Şakası yok bunun. Robot gibi uçuyoruz. Yorgunuz. Uykusuzuz. Şirket bizi bir makina gibi görüyor. İtiraz ediyoruz ekip planlama veya tahsis her neyse bize diyor ki limitleriniz tutuyor kaptanım.

Yahu ayakta duracak halim yok. Ölüyorum bayılıyorum uykudan. Yok, görev limit içi diyor.

Yahu bu limitleri kim belirledi, neye göre belirledi? Nasıl bir kriter ile belirledi. Kâğıt üstünde tutsa da insani değil bu limitler. Bu limitler sadece şirketin kazancını düşünen, personeli öldürmeye yönelik limitler.

Feryadımızı duyacak kimse de yok. Sendikamız Hava-İş idi. Bir de baktık ki başına biri gelmiş, içini kamyoncu doldurmuş, şirket ile kanka olmuş, tüm haklarımız peşkeş çekiliyor. Tüm istirahat hak ve menfaatlerimizi şirkete teslim ettiler.

Geçen yıl kaç kaptan kalp krizi geçirdi, kaç kaptan kanser oldu? Bir araştırın vicdanınız erir. Telefona çıkamadın mı? Uyuyor muydun, duşta mıydın? Anında para kesintisi uygulanıyor. Maaşından öyle rakamlar kesiliyor ki inanamazsınız. Ekip planlama veya tahsis aradığında köpek muamelesi yaparcasına konuşuyor. Ve her tebliğ kavgaya dönüşüyor.

İnsanlara Ekim ayına, Nisan ayına yaz izni veriliyor. Zaten izni zehir ediyor. İznin başlangıcından önceki gün görevin saat 23:55 te bitiyor. Eve varıyorsun saat oluyor gece 02:00… İznin birinci günü gidiyor. İznin son günü gece yarısı da 00:01 e mesai açıp görev veriyor. Al bakalım son gün de gitti mi? Kafadan her iznin 2 gününü çalıyorlar.”

Peki FTL Nedir? 

Operatör, mürettebat üyeleri için uçuş-görev süre sınırlamalarına ve dinlenme planlarına FTL denilmekte. Kurallar çerçevesinde uçuşlar, gerekli sınırlı bir süre kapsamında yapılmaktadır. Bu durum yolcu ve pilotların sağlıklı bir uçuş yapmasını amaçlamış olsa bile, mektuba göre sıkıntıların olduğu görülüyor.