Qualcomm Halo

Qualcomm, Halo Sistemini Tanıttı

Qualcomm Halo teknolojisinin tanıtımı yapıldı. Elektrikli araçlar için şarj sorununu ortadan kaldıracak olan yeni teknoloji sayesinde, araçlar bir yandan yola devam ederken bir yandan da şarj olabilecek. Sadece 100 metre mesafede kurulan sistemle beraber yapılan tanıtım hakkında detaylara bakalım. İşte yeni şarj sistemi hakkında detaylar.

Akıllı telefonlar için en çok önem verilen markalardan biri olan Qualcomm, daha çok dünya devi markaların parça tedarikçilerinden biri olarak gündeme geliyor. Markanın özellikler Apple ve Samsung gibi teknoloji devlerine modem, işlemci gibi parça sağladığını biliyoruz. Sürekli mobil alanda adını duyuran teknoloji devinin bu kez ise bambaşka bir teknoloji ile gündeme geleceği ortaya çıktı.

Qualcomm Halo adı verilen yeni bir teknolojiyle beraber, mobil tedarikçi devinin elektrikli arabaların yollarda şarj edilmesini sağlanacağı da açıklanmış oldu. Sistemin detaylarına bakıldığında bir nevi geleceğin yollarını tanıtan Qualcomm, yeni projesi için testlere de başladı.

Qualcomm Halo

Qualcomm Halo Projesi Akıllı Yollar Sunacak

Elektrikli araçlar için devrim niteliğinde bir teknoloji olarak gösterilen Qualcomm Halo teknolojisinde araçların düz yolda giderken enerji elde etmeleri de sağlanıyor. Yol üzerine eklenen elektrikli pedler aracın hızına göre aracın şarj edilmesini sağlıyor. Araçlar pedlerin üzerinde 100 km hıza çıktığında ped üzerinden otomatik olarak 20 kw seviyesinde enerji elde edilebildiği de belirtiliyor. Araç yola devam ettikçe aracın şarj olmaya da devam edeceği belirtiliyor.

Sunulacak olan elektrikli pedler sayesinde aracın sürekli olarak devam eden bir şarj durumuyla karşı karşıya olacağı da belirtiliyor. Elektrik sistemleri içerisinde sunulan yeni teknoloji sayesinde elektrikli araçların şarj sorununun da tamamen ortadan kaldırılacağı da belirtiliyor. Qualcomm Halo sisteminin en büyük sorunlarından biri ise maliyet olacak.

Öyle ki sadece 100 metre yol için testler yapılabildi. Bu uzunluğun üzerinde bir uzunluk sunulduğunda maliyetin bir hayli artacağı da belirtiliyor. Fakat en azından yolların bazı kesimlerinde biraz daha geliştirilmiş olan Qualcomm Halo teknolojisinin kullanıma girebileceği de belirtiliyor.