main

Sosyal Medyada Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Sosyal medya kullanmak günümüzde çok yaygın olan bir eylemdir. Bu platfromda gerek sözlü gerek görsel paylaşımlar mümkündür. Birden fazla işlevi olan platformun kullanımı oldukça kolaydır. Bütün yaş skalasına hitap eder fakat bazen aşırı sosyal medya kullanma durumu istenmeyen durumlara yol açabilir.

Sosyal Medyada Popülerlik

Sosyal medyada popüler olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Belirli bir hedef kitlesi yakaladıktan sonra bu kitleye hitap eden paylaşımlar yapılır. Kadınlara hitap eden paylaşımlar yapılacaksa makyaj malzemeleri, alışveriş, fal baktırmak gibi konulara değinmek doğru olabilir. Diğer taraftan hedef kitle erkekler için spor yapmak, futbol, araba modelleri hakkında paylaşımlar yapılabilir. Bu sayede sosyal medya kullanıcısı hedef kitleyi doğru bir şekilde belirleyerek daha fazla popülerlik yakalama fırsatı bulur. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra kullanıcı hesabını daha aktif ve istekli kullanmaya başlayacaktır.

Sosyal Medyada Nasıl Ön Plana Çıkılır?

Sosyal medyada öne çıkmak ve tanınır biri olmak için bir eğitime ihtiyaç yoktur. Kullanıcının paylaşımları dikkat çekici olmalı ve bu paylaşımları belirli aralıklarla yapması yeterli olur. Düzenli ve ilgi uyandıran paylaşımlar sosyal medya kullanıcısının öne çıkmasını kolaylaştırır. Dolayısıyla her gün paylaşım yapan bir sosyal medya kullanıcısı, iki günde bir paylaşım yapan kullanıcıya göre daha hızlı ön plana çıkar. Paylaşım sıklığının yanı sıra içerikte çok önemlidir. Takipçi kitlesi spora ilgi duyan bir kullanıcının spor konusu dışına çıkarak farklı paylaşımlar yapması takipçi kitlesini düşürebilir. Fakat durum her zaman böyle değildir. Kullanıcı ön plana çıkmak için sürekli benzer içerikler paylaşmak yerine farklı konularda da içerikler üreterek kitlesini büyütebilir. Bu kullanıcının inisiyatifine bağlıdır. Belirli bir kitleye hitap etmek isteyen kullanıcı tek bir konu etrafında paylaşımlar yapar. Daha geniş kitleye ulaşmak isteyenlerse çeşitli konularda paylaşım yapabilir. Her iki durumda da belli bir kitleye ulaşma şansı mümkündür. Asıl önemli nokta paylaşımları aksatmamak ve düzenli şekilde paylaşım yapmaktan geçer.

8efe88bd 90fc 4a39 851b 62a96c68

Sosyal Medyada Başarılı Olmanın Yolları

Sosyal medyada başarılı olmak için kullanıcı sahibinin ilk olarak takipçi sayısını yükseltmesi gerekir. Takipçi sayısı yükseldikçe tanınacak ve başarılı olma ihtimali artacaktır. Kullanıcının başarıyı yakalaması için sahip olması gereken özellikler ve dikkat etmesi gereken hususlar;

  • Her durumda üretkenliğini koruyabimesi,
  • İş birliğine açık olması,
  • Kullanıcıların hangi saat diliminde aktif olacağını düşünerek o aralıkta paylaşım yapması,
  • Hedef kitleyi analiz etmesi
  • Hedef kitle analizinden sonra kitle hangi konuya ilgi duyuyorsa o konuda paylaşım yapması,
  • Sabırlı ve azimli olması,
  • Eleştirilere ve yorumlara açık olması,
  • Özgün içerikler yaratabilmesi

Bu özelliklere sahip ve belirtilen noktalara dikkat edildiği sürece kullanıcının başarılı olması kaçınılmazdır. Görsel paylaşımlar yazılı paylaşımlara göre daha çok dikkat çektiğinden görsel paylaşımlara ağırlık vermesi de yerinde olacaktır. Fakat söz konusu tespit her uygulama için doğru değildir. İnstagram platformunda başarılı olmak için görsel içerikler üretilmesi gerekir. Twitterda başarılı olmak için ise daha çok sözel paylaşımlar yapılabilir. Günümüzde en fazla kullanılan uygulama Youtube, video içerikli bir platformdur. Bu nedenle bu platformda başarıyı yakalamak isteyen kişi daha çok video paylaşımları yapar. Sosyal medyada başarıyı yakalamak bu başarıyı devam ettirmekten daha kolay olduğu söylenebilir. Önemli olan başarılı olduktan sonra kişinin bunu devam ettirip ettiremeyeceğidir. Çünkü kullanıcı hedef kitleye ulaştığını düşünerek paylaşım sıklığını azaltırsa kitlesi de düşer. Paylaşım sıklığıyla takipçi sayısının artması arasında doğru orantı vardır. Takipçisi fazla olan kullanıcı başarılı sayılabilir.