Twitch

Son Yılların En Popüler Platformlarından Olan Twitch Tam Olarak Nedir?

Son yıllarda büyük bir ilgi gören ve milyonlarca ziyaretçi kitlesine ulaşan Twitch, oyun severlerin adeta ortak buluşma noktası haline geldi! Her gün yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilen Twitch tam olarak nedir?

Twitch oyuncuların bilgisayar üzerinden canlı yayın yaparak oyun oynadıkları ve her gün on binlerce kişi tarafından ilgi ile izlenildiği yeni bir sosyal platformlardan bir tanesidir. Birçok oyuncunun yüzlerce farklı oyun oynayarak izleyicilere keyifli dakikalar yaşattığı bu platformda birçok oyuncu farklı günlerde ve saatlerde oynadıkları oyunu canlı bir şekilde izleyiciye aktarıyor. İzleyiciler bu oyuncuların oynadıkları oyunları izleyerek onlara destek olabiliyor. Kısa bir süre içinde birçok popüler web sitesinden ve en önemlisi televizyondan dahi popüler hale gelen Twitch ve hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

Twitch Tam Olarak Nedir?

Twitch.tv tam manası ile televizyon mantığı ile çalışan ve internet üzerinden oyun oynayan bireylerin bunu canlı bir şekilde sundukları bir platformdur. Son yıllarda artık yeni neslin yavaş yavaş televizyon ve benzeri aktivitelerden koptuğu malum. Bu yeni nesil artık günün en az 4 ila 5 saatini bilgisayar başında Twitch yayınları izleyerek harcıyor.

twitch

Platformda yayıncılar ortalama olarak 4 ila 6 saat arasında aralıksız yayınlar yapabiliyor. Bazı yayıncıların 24 saat kesintisiz yayın yaptığı da olabiliyor. Bu yayınlar yayıncının popülaritesine göre 1.000 ila 40.000 izleyici tarafından takip edilebiliyor. Özel turnuvalarda bu sayı milyonlara ulaşabiliyor.

Oyuncuların en çok oynadığı oyunlar arasında Fortnite: Battle Royale, League of Legens, Counter Strike: GO, PUBG ve daha birçok oyun yer alıyor.

Twitch

Yayınların en önemli noktalarından bir tanesi ise yayıncıların izleyicilerden bağış alabilmesi. Zaman zaman bazı izleyiciler yayıncılara anında binlerce lira bağışta bulunabiliyor. Ünlü bir Twitch yayıncısının aylık kazancı 60 bin ila 300 bin dolar arasında değişiyor. Bu gelir tabi ki ülkemizde daha düşük değerlerde bulunuyor.

Yayınların izleyici açısından en önemli noktası ise izleyiciler chat adı verilen kısımdan yayıncıya mesajlar atabiliyor. Fakat bu kısım çok kullanıldığı için yayıncı tarafından fark edilmesi zor oluyor. Çok önemli mesajların okunmasını isteyen izleyiciler ortalama en az 3 TL gibi bir bağış yaparak özel mesaj yollayabiliyor.

Yayınların en eğlenceli kısımları ise kuşkusuz oyunlar arasında veya sırasında geçen kısa ve güzel muhabbetler olabiliyor. Canlı yayınlar olduğu için çeşitli aksaklıklar zaman zaman komik bir hal alarak izleyicinin keyif almasını sağlıyor. Yayıncılar yalnızca oyun oynamıyor aynı zamanda resim yaparak, sohbet ederek veya müzik söyleyerek te izleyiciler ile keyifli saatler geçirebiliyorlar.