YouTube

YouTube Geçtiğimiz Yıl 8,3 Milyon Video Silmiş!

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube’un 2018 yılı ilk 3 aylık raporuna göre geçtiğimiz yıl Ekim ve Aralık aylarında yaklaşık 8,3 milyon videoyu platformdan kaldırdığı açıklandı!

YouTube platformda paylaşılan uygunsuz ve şiddet içerikli videolar sebebi ile zaman zaman eleştiri odağı haline gelmişti. Bu videolar ile ilgili gerekli tedbirleri alacağını geçmiş zamanlarda belirten YouTube cephesinde anlaşılan işler tıkırında işliyor. Nitekim platform tarafından yayımlanan raporda geçtiğimiz yılın yalnızca 2 ayında yaklaşık 8,3 milyon video platformdan kaldırıldı. Bu rakama telif hakları ve benzeri yasalar nedeniyle kaldırılan videolar dahil edilmedi.

Kullanıcıların yaklaşık 9,1 milyonu cinsel içerikli videolardan şikayetçi olurken, 4,7 milyon kullanıcı ise videolarda yer alan tacizkar ve nefret söylemi içeren videoları şikayet ettiği belirtildi. Bu videolara en çok şikayet sırasıyla Hindistan, ABD ve Brezilya’daki kullanıcılar tarafından iletildi. Türkiye ise bu sıralamada 8.sırada yer aldı.

YouTube Algoritması Tarafından Saptanıp Silindi!

YouTube tarafından kullanılan algoritmalar sayesinde yaklaşık 6,7 milyon video tespit edildi. Bu tespitlerin ardından firmanın moderatörleri tarafından incelenip silindiği açıklandı. Ayrıca firma tarafından yapılan açıklamada ise silinen videoların yaklaşık %76’sı sayfa yöneticileri dışında kimse tarafından izlenmeden silindiği belirtildi.

YouTube tarafından bir haber kanalına yapılan açıklamada silinen tüm videolara ait bir parmak izi bulunduğu ve bu videoların tekrar yüklenmeye çalışılması durumunda otomatik olarak hemen durdurulacağı açıklandı.