fahrettinkoca

Seyahat Etmek İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Dr. Fahrettin Koca,  Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınacak HES kodu ile seyahat edilebileceğini açıkladı. Bu açıklama sonrasında seyahat etmek isteyen bireyler “HES Kodu nasıl alınır? – HES Kodu alma” şeklinde sorular sormaya başladı.

Uçak ve tren seyahatlerinde kullanılması gerekecek olan HES Kodu sayesinde kişinin sağlık durumu, hizmeti sağlayan firma tarafından sorgulanabilecek ve riskli olduğunun görülmesi halinde kişinin seyahati iptal edilebilecek. Ayrıca seyahat öncesinde risk taşımayan fakat sonrasında risk durumu oluşturan kişiler olursa, temas mesafesinde yer alan kişiler ile iletişime geçilecek.

HES kodu nasıl alabilirim? HES Kodu Alma Rehberi

HES kodu her defasında tekrar oluşturulduğundan TC Kimlik Numarası gibi kişisel verilerin başkalarıyla paylaşılmasına da gerek kalmayacak.

Öncelikle Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin

Sonrasında Kod Oluştur butonuna tıkladıktan sonra kullanıma süresi seçilerek kodu oluşturun.

hes kodu nasil alinir 1

SMS yolu ile HES kodu alma – Mesaj ile HES Kodu nasıl alınır?

SMS yani mesaj ile HES kodu oluşturmak için aşağıda ki şekilde 2323’e mesaj gönderebilirsiniz.

Akıllı telefonunuz üzerinden mesaj alanına girerek HES yazın bir boşluk bırakarak sırasıyla: TC Kimlik Numarası – T.C Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresini ( Gün Süresi) yazarak 2023’e gönderin.

HES  Örnek  SMS: HES 12304567892 1234 25

Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl indirilir

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından COVID-19 konusunda insanları bilgilendirip, yönlendirmek, amacıyla geliştirilen bir uygulama. Telefon numaranızı doğruladığınız  uygulamaya giriş yapıp; online şekilde corona virüs testinden tutun salgın’ın görüldüğü en riskli bölgeleri görüntülemeye kadar birçok işlem yapabilirsiniz.

hayat eve sigar hes kodu alma 2

Ayrıca hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarını harita üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Aile bireylerinizi uygulamaya ekleyip; bulundukları bölgeyi ve o bölgenin risk durumunu uygulama üzerinden görebilirsiniz.

Android cihazlarda Hayat Eve Sığar indirmek için link: Hayat Eve Sığar – Google Play Store

iPhone ve iPad gibi cihazlar üzerinden indirmek için – iOS linki: Hayat Eve Sığar – App Store