s l1600

Samsung Tek Kumanda Özelliği

Samsung tek kumanda özelliği ile birden çok kumanda kullanmanıza gerek kalmaz. Televizyon kullanımı için birden çok kumanda ihtiyaç duyulabilir. Artan kumanda sayısı evde bir karmaşaya sebep olabileceği için Samsung tarafından tek kumanda sistemi adı altında bir kumanda üretilmiştir.

Tek Kumanda Özelliği Nedir?

Samsung tek kumanda özelliği Samsung marka televizyonlarda bulunan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde uydu alıcısı kumandası veya DVD oynatıcı kumandası gibi birden çok kumandaya ihtiyaç duymazsınız. Tek kumanda özelliği sayesinde tüm kumandaları bir kumanda içerisinde toplama şansını elde edersiniz. Böylece tek kumanda ile hem DVD oynatıcısını hem de uydu alıcısını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu özellik sayesinde Blu ray veya oyun konsolu gibi cihazların kumandalarını da tek kumanda içerisinde toplama şansını elde edersiniz. Tek kumanda özelliği sayesinde birden fazla kumandayı tek kumanda içerisinde toplayabilir ve evde meydana gelen kumanda karışıklığından kurtulabilirsiniz.

Kumanda Kurulumu Nasıl Yapılır?

Samsung tek kumanda özelliği ile birden çok kumandayı tek kumanda içerisinde toplayabilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapılabileceği ve kumanda ile televizyon arasında nasıl bir etkileşim kurulabileceği birçok kullanıcı tarafından merak edilir. Tek kumanda özelliğini kullanabilmek için yapmanız gereken işlemler şöyle sıralanabilir:

 • Televizyonunuzu açın
 • Uzaktan kumanda üzerinde yer alan menü seçeneğine tıklayın
 • Menü seçeneği içerisinde yer alan kaynak butonuna tıklayın
 • Kaynak butonu içerisinde el alan evrensel kumanda kurulumu seçeneğine tıklayın
 • Evrensel kumanda kurulumu içerisinde yer alan başlama seçeneğine tıklayın
 • Başlama menüsü içerisinde yer alan set üstü kutusu seçeneğine giriş yapın
 • Set üstü seçeneği içerisinde yer alan doğrudan TV seçeneğine tıklayın
 • Doğrudan TV içerisinde yer alan TV servis sağlayıcısına tıklayın
 • TV servis sağlayıcısı içerisinde yer alan seçeneklerden kullanmak istediğinizi tıklayın
 • TV servis sağlayıcısını seçtikten sonra TV giriş kaynağını seçmeniz gerekir
 • TV giriş kaynağı içerisinde HDMI seçeneklerinden birine tıklayın
 • Kullanmak istediğiniz HDMI seçeneğini seçerek gerekli kurulumu tamamlamış olacaksınız
 • Yukarıdaki adımları sırasıyla yaptığınız takdirde tek kumanda özelliğini televizyonunuzda kullanmaya başlayabilirsiniz

61u Bz5We2L

Tek Kumanda Özelliği Neden Çalışmaz?

Samsung tek kumanda özelliği sahip olduğu avantajlar ile evde yaşanıyor kumanda kalabalığının ortadan kaldırılmasını sağlar. Ancak zaman zaman bu özelliği hata vermesi veya çalışmaması gibi durumlar yaşanabilir. Tek kumanda özelliğinin çalışmaması durumunda bu özelliğin nasıl aktif edilebileceği ve sorunun nasıl ortadan kaldırılabileceği merak edilir.

Tek kumanda özelliğinin çalışmamasının birçok nedenini bulunabilir. Öncelikle sorunun neden meydana geldiğinde tespit edilmesi gerekir. Sorun tespit edildikten sonra farklı çözüm yolları denenerek tek kumanda özelliğinde yaşanan sorunlar ortadan kaldırılabilir. Tek kumanda özelliğinde yaşanan temel sorun ve çözüm yolu ise şöyle açıklanabilir

Tek kumanda özelliğinin çalışmamasının en önemli nedeni uzaktan kumandadaki pillerin temasında sorunlar yaşanmasıdır. Uzaktan kumandada bulunan pillerin temas etmemesi neticesinde kumanda ile televizyon arasında bağlantı kurulamaz. Bağlantı kurulamadığı için tek kumanda özelliğinin kullanılması da mümkün değildir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey uzaktan kumandanın pillerini çıkarmak evet temas ile ilgili herhangi bir sorunun olup olmadığını kontrol etmektir. Pilleri çıkarıp tekrar taktıktan sonra kumanda üzerinde yer alan güç düğmesine basılı tutarak pillerin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer piller ile ilgili temel sorun devam ediyorsa televizyonunuz açılmayacaktır bu durumda kumandanın pillerini değiştirmek veya yeni bir kumanda almak da tek kumanda özelliğini kullanabilmeyi sağlayan çözüm yollarıdır.