Oyun Konsollarından Alınan Gümrük Vergisi Azaldı

Oyun Konsollarından Alınan Gümrük Vergisi Azaldı

Özellikle oyun severler tarafından çok sevilerek kullanılan oyun konsolları, televizyon gibi cihazlara bağlanması sayesinde bu cihazlardan oyun deneyimini ilgililerine sunmaktadır. Aynı zamanda birden çok çeşidi de olan bu konsolların fiyatlarının pahalılığı alıcılarda büyük bir memnuniyetsizlik oluşturmaktadır.

Yakın Zamanda Ek Gümrük Vergisi Koyulmuştu.

18 Nisanda, oyun konsollarından alınan gümrük vergisi %20 iken resmi gazetede yayımlanan kararla %50 olmuştu. Özellikle oyun severler tarafından çok tepki gösterilen bu kararda bu vergi artışının 30 Eylüle kadar olacağı belirtilse de daha sonrasında 31 Aralığa kadar uzatılmıştı. Ek gümrük vergisi kararından sonra en çok sevilen markalara ait oyun konsollarının fiyatları da büyük artış göstermişti. Büyük bir çoğunluğu pandemi ile geçen 2020 yılında insanlar genellikle evlerinde zaman geçirmiş, bu sebeple de çoğu oyun konsolu markası yeni ürünlerini piyasaya sunmuştu. Bu yeni ürünlerden en çok dikkat çekenleri olan PlayStation5 ve Xbox Series X/S, yüksek fiyatları ile ise Türk oyun severler tarafından satın alınamamıştı. Playstation5’in ülkemizdeki satış fiyatı 8.299 TL iken Xbox Series X’in satış fiyatı 8.299 TL, Xbox Series S’nin satış fiyatı ise 5.399 TL olmuştur.

Oyun Konsollarından Alınan Gümrük Vergisi Azaldı

1 Ocak 2021 İtibariyle Oyun Konsollarından Alınan Gümrük Vergisi Eski Haline Döndü.

Oyun konsollarına uygulanan ek gümrük vergisinin tarihinin dolması ile beraber 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren gümrük vergisi yeniden %20 olmuştur. Bu sebeple özellikle Playstation ve Xbox’a ait oyun konsollarının fiyatlarının güncellenmesi oyun severler tarafından dört gözle beklenmektedir. Diğer bir yandan ise PlayStation5 için Türkiye’de bulunan ciddi stok sorunundan dolayı, çoğu firma konsolun stoklarında bulunmadığını ifade etmektedir. Kısa zamanda çözülmesi beklenen bu stok sorunundan sonra PlayStation5’in daha düşük bir fiyatla alıcısına sunulması bekleniyor. Diğer bir yandan stok sorunu bulunmayan XBox Series X/S için ise yakın bir zamanda fiyat güncellemesi bekleniyor. Oyun severleri heyecanlandıran bu gelişmeler sonucunda yakın zamanda oyun konsolu fiyatlarında bir miktar düşme yaşanması bekleniyor. Bu sayede de fiyatı yüzünden bu konsolları satın alamayanların, satın alabilme şansları biraz daha artacak.