Windows XP işletim sistemi

Windows XP işletim sistemi tarihi

Microsoft tarafından 2001 yılında piyasaya sürülen Windows XP, oldukça sevilen bir yazılım oldu. Günümüzde halen kullanım oranı bulunan işletim sistemi zamanında liderlik konumunda idi. Öyle ki Windows XP’nin pazar payı uzun bir süre lider kaldı.

Windows XP işletim sistemi hakkında bilgi

Windows XP, 24 Ağustos 2001 yılında piyasaya sürülen bir işletim sistemi oldu. Grafiksel devrimi ve özellikleri ile oldukça ön plana çıkan işletim sisteminin kısa sürede yükselmesi Microsoft’un bu sürüme ilgiyle yaklaşmasına sebep oldu. Son kararlı sürümü 21 Nisan 2008 yılında yayınlanan Windows XP, çok kullanılması sebebiyle yıllar boyunca temel destek güncellemesi almaya devam etti.

NT çekirdeği üzerine kurulu olan Windows XP, 32 bit ve 64 bit olarak piyasada yerini aldı. Ayrıca bu sürüm bundan önceki sürümlere göre korsan kullanımın azaltılması için daha çok çaba gösterilen bir sürüm oldu. Microsoft, Windows Genuine Advantage yazılımını dahi devreye soksa da kullanıcılar bir şekilde korsan yazılım kullanmaya devam etti.

Windows XP işletim sistemi

Windows XP hem temasıyla hem de yenilikleri ile ilgi çeken bir işletim sistemi oldu. Bu sürümde eski işletim sistemi sürümüne göre ciddi oranda değişen bir tema kullanıcıları karşılamıştı. Bu sürümde gelen özellikler arasında ClearType, uzak bağlantı, hızlı kullanıcı değişimi, Internet Explorer 6 özellikleri yer alıyordu.

Windows SP1, SP2 ve SP3 olarak 2 farklı hizmet paketi yayınladı. SP1 ile birlikte Windows XP’ye yeni özellikler eklenirken aynı zamanda optimizasyon yapıldı. SP2 ile birlikte ise güvenlik geliştirmeleri yapılırken Windows Güvenlik Merkezi uygulaması da eklenmiş oldu. Ayrıca bu sürümde Wi-Fi kablosuz internet teknolojisi de yer alıyor. 2008 yılında çıkan Windows XP SP3 güncellemesi ise güvenlik güncelleştirmelerine yoğunlaşmış durumda.

Windows XP’nin en çok eleştirilen yanı bir süre sonra yavaşlaması oldu. Her ne kadar kullanıcılar bu durumdan şikayetçi olsa da bunun sebebi kullanıcıların Windows XP’yi düzenli bir şekilde kullanmamalarıydı.