Instagram yeni arayüze hazırlanıyor
Instagram yeni arayüze hazırlanıyor

Instagram yeni arayüze geçiş yapıyor

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram, zaman zaman yenilikler ile kullanıcılara yeni özellikler sunuyor. Daha öncesinde Reels özelliği ile TikTok benzeri bir özelliği duyuran firma, daha sonra bu özelliği ön plana çıkarma çalışmaları gerçekleştirmişti. Bunun yanı sıra çift kat hikaye sistemi, yenilenen profil arayüzü ve performans güncellemesi gibi çeşitli güncellemeler ile gündeme düşen Instagram şimdi de yeni bir arayüz çalışması yapmış durumda.

Instagram yeni bir arayüze kavuşuyor

Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, yaptığı bir paylaşımda Instagram’ın arayüzündeki değişikliği kullanıcılara bildirdi. Bilindiği üzere Instagram’ın arayüzünde üst kısımda kamera, Instagram yazısı, Instagram TV ve DM kısmı yer alıyor. Alt kısımda ise ana sayfa, arama, gönderi ekleme, bildirim ve profil kısmı yer alıyor.

Instagram’ın CEO’su tarafından paylaşılan yeni bir videoya göre artık kullanıcıları farklı bir arayüz bekliyor olacak. Yeni arayüz tasarımına göre uygulamanın üst kısmında Instagram yazısı sol tarafta iken sağ kenarda gönderi ekleme, bildirim ve mesaj butonu yer alıyor. Alt kısımda ise ana sayfa, arama, Reels, alışveriş ve profil yer alıyor.

Yeni güncellemede dikkat çeken bir diğer kısım ise bazı ikonların görünümünün değiştirilmesi oldu. Henüz BETA sürecinde olan bu güncellemenin geliştirilme sürecinin devam ettiği CEO tarafından duyuruldu.

Instagram yeni arayüze geçiş yapıyor
Instagram yeni arayüze geçiş yapıyor

Kullanıcılar yeni arayüze tepki gösterdi

Henüz ne zaman kararlı sürümün yayınlanacağı açıklanmayan güncelleme ile ilgili kullanıcılar çeşitli eleştiriler paylaştı. Yapılan eleştiriler arasında bazı kullanıcılar çok fazla buton istemediğini dile getirirken bazı kullanıcılar da alışveriş özelliğinin ön plana çıkmasından rahatsız oluyor.

Son zamanlarda oldukça güzel gelişmelere yer veren Instagram, çok büyük bir değişime uğraşmayan ve tepki çeken yeni arayüz çalışmaları ile ilgili gelecekte neler yapacak henüz belli değil fakat firmanın kullanıcıları dikkate alıp almayacağı ve buna göre geliştirme yapıp yapmayacağı konusunda bir gelişme olur mu bu durumu zamanla öğreneceğiz.

Özetle Instagram, yeni arayüzü ile birlikte yeni butonlar eklerken bazı butonların da yerlerini değiştiriyor. Bu durum bazı kullanıcıların tepkisine yol açıyor.