FAKS NEDİR?

FAKS NEDİR?

Faks, düzgün ve hızlı bir şekilde belge gönderilmesine yarayan günlük yaşamdaki evrak işlerini hızlandıran bir tür makinedir. Günümüzde aynı şekilde yaygın olarak kullanılmasa da genellikle resmi olan binalarda faks kullanılmaktadır. Faks, internet ve bilgisayarın gölgesinde kaldı. Kullanımı devam etmekle birlikte bilgisayarın da internet aracılığıyla aynı görevi yerine getirmesi, faks cihazlarının tercih edilirliğini düşürdü. Faks cihazı, karşılıklı olarak iki kişide olmak şartıyla; telefon hatlarının yardımıyla kullanılan faks aleti, 1800’lü yıllarda keşfedilmiş ve eskiden günümüze iletişim kolaylaştırmıştır. İlk olarak gazeteler için kullanılan faks cihazları daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Haberler için resim kullanmak isteyen gazeteciler, faks iletişimini benimseyerek tüm dünyaya duyurdular. Bugünkü haline gelmesi bir hayli zaman alsa da birkaç el değiştirdikten sonra devamlı olarak gelişimi tamamlandı. İlk keşfedildiği zamanlarda telgraf kullanımı azaltır endişesiyle pek yaygınlık kazanamayan faks makinesi, dosya ve belge nakli için gösterdiği başarılarla birlikte kullanıcıların işini kolaylaştırmıştır. Hem daha hızlı hem de daha pratik olan faks makinesi, telefonun çıkmasıyla silinmesi daha kolay olmuştur.

Ayrıca belge geçer olarak da bilinen faks makinesi, telefon hatları yardımıyla yazı, resim belgeleri gibi karşı tarafa bildirmeye yarayan bir makinedir. 1843 yılında keşfedilen faks makinesi ilk çıktığı dönemlerde kullanışlı bulunmamış daha sonra pek çok insan tarafından zenginleştirilmiştir. Temel çalışma prensibi ise ilk halinden ileri seviyelere taşındıktan sonra kullanım alanı da bir hayli yaygınlaşmıştır. İlk kez Japonya da kullanılan faks makinesi ilk olarak bir gazete firması için denendi. 1959 yılında Japon gazetesi Asahi Shimbum’un tüm yaprakları Tokyo’dan 900 km uzaklıkta olan merkeze gönderilmek istenmiştir.

FAKS NEDİR?

Daha önce defalarca kez denen bu makine bu kadar uzak mesafe için ilk kez kullanılacaktı. Gazetenin her yaprağı tek tek makineden geçirilerek başarısı görülmüş olmuştur.

Faks Makinesini Kim Buldu?

27 Kasım 1843 yılında, faks makinesi başvuruda bulunan Alexander Bain, icadını tanıtmış ancak başarılı olamamıştır. Çalışmasında bir sıkıntı olan cihazı, her ne kadar temel olarak günümüzdekine benzese de harekete geçirilip tamamlanamamıştır.

1848 yılın da İngiliz fizikçi Frederick Bakewell tarafından geliştirilen makine, ilk kez halka açık olan bir fuarda çalıştırılmış ve başarılı bir sonuç almıştır.