Evrendeki bilinen en küçük ve en büyük cisim hangileri
Evrendeki bilinen en küçük ve en büyük cisim hangileri

Evrendeki bilinen en küçük ve en büyük cisim

Bilinen evren 93 milyar ışık yılı genişliğindedir. Hiç düşündünüz mü? Evrendeki en büyük ve en küçük cisim nedir? Evrenin bir ucundan diğer ucuna ışık hızında gitmek dahi 93 milyar yıl sürerken bu evrende yer alan en büyük ve en küçük cisim uzmanlar tarafından merak edilmiş durumda.

Bir zamanlar atomun parçalanamayacağını düşünen ve atomun en küçük cisim olduğunu savunan bilim insanları günümüzde atomu parçalayarak atomun içerisindeki parçaların dahi içine girmiş durumda. Bu konuda evrende bilinen en büyük ve en küçük cismi açıklayacağız.

Evrendeki en küçük ve en büyük cisim

Öncelikle evrenin en büyük cisimlerine bir göz atalım. Dünya’dan yaklaşık 1 milyon kilometre uzaklaştığımızda Ay ve Dünya yer almaktadır. Bunun yanı sıra bazı gök taşları yakınımızdan geçiyor. Yaklaşık 1 ışık yılı mesafede ise Güneş Sistemi ve çevresi görünüyor. 100 ışık yılı mesafede ise Güneş Sistemi’nin yanı sıra diğer birçok yıldız da bu alan içerisinde yer alıyor. Dünya’dan 100.000 ışık yılı uzaklaştığımızda Samanyolu Galaksi’si bize el sallıyor. 100 milyon ışık yılı mesafede ise birçok galaksi yer alıyor. 10 milyar ışık yılı uzaklaştığımızda ise gözlemlenebilir evren ve kozmik ağ bizleri karşılıyor. Özet geçmek gerekirse bilinen evrenin en dışında kozmik ağ yer alıyor.

Evrendeki bilinen en küçük ve en büyük cisim
Evrendeki bilinen en küçük ve en büyük cisim

Şimdi de evrendeki en küçük cismi öğrenmek için bir yolculuğa çıkalım. Eğer bir cisme 9 kat yaklaşırsak o cismin atomlarını görmeye başlarız. 1 kat daha yaklaştığımızda ise atomun içerisindeki elektronların çevrede döndüğünü ve atomun çekirdeğinin çok küçük olduğunu görüyoruz. Bilindiği üzere atomun içerisinde devasa bir boşluk yer alıyor. Atomu birkaç kat daha yaklaştığımızda atomun çekirdeği görülüyor. Biraz daha yaklaştığımızda ise maddenin temel yapı taşlarından olan kuarklar ile karşılaşıyoruz.

Bu aşamadan sonra yer alan yakınlaştırmalar ise henüz teoride yer alıyor. Yapılan bir çalışmaya göre bir cisme yaklaşık 35 kat yakınlaşınca kuantum köpüğü ve sicimlerin olabileceği düşünülüyor. Bu uzunluk planck uzunluğu olarak geçiyor ve henüz uzmanlar tarafından kanıtlanmamış durumda.