elon musk mars 1

Elon Musk, Mars’a gidiş dönüş biletinin fiyatını açıkladı!

SpaceX CEO’su olan Elon Musk, 500 bin dolarlık maliyet ile gelecek zamanda insanların Mars’a taşınacağını belirtti. Dönüş biletinin de ücretsiz olacağı söylenen açıklamalar birçok kişiyi ağzı açık bıraktı.

Elon Musk’ın uzay şirketi olan SpaceX, Mars’a ilk insanları taşıması için testlere devam ediyor. Şirketin ilk hedefi 2025 yılında sefere başlamak. Ancak Musk, gelecek yıllarda onlarca belkide binlerce insani Starship isimli uzay gemisi ile aynı anda Kızıl Gezegen’e taşınabileceğini söyledi.Konuyla ilgili dün Twitter üzerinden bazı açıklamalar yapan ünlü iş adamı, Mars’a gidiş-dönüş biletinin 500 bin dolar seviyesinde olabileceğini belirtti.

Elon Musk,”Görevlerin hacmine bağlı olarak değişebilir. Ancak isteyenlerin 500 bin doların altında bir maliyetle Mars’a taşınabileceğini (geri dönüş bileti ücretsiz) düşünüyorum. Zamanla bu rakam 100 bin doların da altına düşebilir. Yani gelişmiş ekonomiye sahip bir ülkede yaşayan birisinin evini satıp Mars’a gitmesi mümkün olacak.” şeklinde konuştu

“Mars’a gitmek isteyenler ölmeye hazır olmalı”

Kızıl Gezegen’e gitmek için uzay gemilerine binecek olan ilk astronotlar; uzay radyasyonlarının, güneş patlamalarının, düşük yer çekiminin ve dondurucu soğukların hedefleri haline gelecek. Tabi böylesine tehlikeli bir yolculukta bir ilk olmanın verdiği tecrübesizlik de hem SpaceX’in hem de astronotların aleyhlerine olacak; ancak Musk gezegenlerarası bir tür olma yolunda alınacak olan tüm bu risklere değeceğini düşünüyor.