Robot Süpürgeler

Robot Süpürgeler Kişisel Veri Hırsızlığına Yol Açabilir Mi?

Elektrikli süpürge teknolojisindeki atılımların sonucunda robot süpürge modelleri ortaya çıktı. Son dönemin trendi haline gelen bu ev aletleri çok sayıda insan tarafından satın alınıyor. Fakat ABD’de bulunan Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, robot süpürgelerin evdeki sesleri dinleyerek kayıt altına alabileceğini ortaya çıkardı. Ev içinde konuşulan her şey robot süpürge tarafından kaydedilebilirken, kişisel verilerin sızdırılma tehlikesi belirdi.

Maryland Üniversitesi’ndeki bilgisayar uzmanları, derin öğrenme ve sinyal işleme gibi metotları kullanarak robot süpürgeleri ses kayıt cihazı haline getirdi. Robotlar ortamdaki sesi kayıt altına almayı başardı. Böylece “robot süpürgeler ve veri hırsızlığı” temalı yeni bir tehlike ortaya çıkmış oldu.

Bilgisayar uzmanlarına göre yalnızca robotlar değil, uzaklık ölçen ve ışık algılayan bütün aletler söz konusu veri hırsızlığında kullanılabilir. Lidar teknolojisine sahip ev aletlerinin casusluk amacıyla kullanılabileceğinden endişe duyuluyor.

Bilişim Topluluğu ACM, Araştırmayı Doğruladı

Bilişim Topluluğu olarak hizmet veren ACM, gerçekleştirdiği bir konferansta Lidar teknolojisine sahip cihazların ortaya çıkarabileceği tehlikeleri doğruladı.

ACM’nin üyelerinden Dr. Nirupam Roy’un ifadesine göre; robot nitelikteki ev eşyaları mikrofona sahip olmamasına rağmen, Lidar teknolojisi sisteminin ses kayıt özelliği amacıyla değiştirilebileceği ve ortamdaki konuşmaların kayıt altına alınabileceği kesinlikle doğru.

Robot Süpürgeler

Lidar sistemde lazer ışınları sayesinde robotlar yönünü bulabiliyor. Robotlar bu sayede eşyalara çarpmadan yoluna devam edebiliyor. Gönderilen sinyalin geri dönüşü arasındaki süre hesaplanarak uzaklık ölçümü yapılıyor.

Robot süpürgelerin evin odalarında gezinirken oluşturdukları haritalar ise bulut sistemlerde depolanıyor. Bu durum gizlilik ihlali anlamı taşıyor. Çünkü reklam verenler bu haritalara ulaşarak, evin büyüklüğü ve nasıl bir yaşam tarzına sahip olunduğu gibi bilgilere sahip olabilir. Gerekli bilgileri alan reklam verenler için geriye kalan tek iş, kitleyi manipüle etmek ve satış yapmak olacaktır.

Araştırma Nasıl Yapıldı?

Robot süpürgedeki Lidar teknolojisi sayesinde lazerle oda taraması yapılıyor. Nesneden yansıyan ışınlar sensör tarafından algılanıyor. Sensör ayrıca ses dalgalarının bir kısmındaki bilgiyi edinebilme özelliğine sahip.

Araştırmacılar bu durumun farkına vararak bir robot süpürgeyi hack’ledi. İki farklı ses kaynağından deneyler gerçekleştirildi. İlk deneyde araştırmacının tekrarladığı sayılar bir hoparlörden odaya aktarıldı. İkinci deneyde ise televizyon sesleri kullanıldı.

Robot süpürge yön bulma sisteminde, sesin yakınında bulunan nesnelerden yansıyan lazer sinyalleri kullanıldı. Bu sinyaller yapay zekâ algoritmasından geçirildi. Ortaya çıkan sonuç ise korkutucuydu! Araştırmacının tekrarladığı sayıların yüzde 90’lık kısmı sistem tarafından doğru bilindi. Televizyon seslerinin ayrıştırılmasındaki oran yine yüzde 90 seviyesini buldu.