wp10268485

Chrome Kapanıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Chrome kapanıyor sorunu ve kullanıcının karşılaşmış olduğu bir sorundur. Chrome üzerinden araştırma yapmak isteyen kişiler tarayıcıda meydana gelen sorunlar nedeniyle bu isteklerini yerine getiremeyebilirler. Chrome birçok nedenden ötürü kendi kendini kapanabilir. Öncelikle Chrome uygulamasının neden kapandığını tespit etmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu sorunun nasıl çözebileceğinizi gönderebilirsiniz.

Yüklenen Eklentiler Yüzünden Kapanma Sorunu

Chrome uygulaması 2012 yılından beri kullanılmaya devam eden bir uygulamadır. Hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda sıkça kullanılan bu tarayıcı en çok kullanılan tarayıcılar arasında yer alır. Basit bir arayüze sahip olan Chrome tarayıcısı her yaştan insanın kullanabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan Chrome uygulamasında birçok hata meydana gelmektedir. Bu hataların başında Chrome uygulamasının kapanması hatası yer alır. Chrome uygulamasının kendi kendinisine kapanmasının nedenleri arasında tarayıcıya yüklenen eklentiler yer alabilir. Tarayıcıya sonradan eklenen bu eklentiler chrome uygulamasında hatalara neden olabilir. Google Chrome ile uyumlu olmayan bir eklenti tarayıcınızın sürekli hata vermesine neden olur. Hata veren tarayıcınız zaman zaman sizi tarayıcıdan atar ve tarayıcı kendi kendine kapanır. Böyle bir sorunla karşılaşıldığı durumda öncelikle yapmanız gereken tarayıcınıza yüklediğiniz eklentileri kaldırmak olmalıdır. Yüklü olan eklentileri tek tek kaldırarak sorunun hangi eklentiden meydana geldiğini bulabilirsiniz.

Chrome Uygulaması Neden Kapanır?

Chrome kapanıyor sorunu ile karşı karşıya iseniz öncelikle bu sorunun nedenini ulaşmalısınız. Chrome uygulamasının kendiliğinden kapanmasının birden çok nedeni bulunabilir. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

  • Telefonunuzda veya bilgisayarınızda yüklü olan tarayıcınızın güncel olmaması
  • Tarayıcınıza bulaşan zararlı yazılımlar ve virüsler
  • Yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması neticesinde Chrome uygulamasında meydana gelen zararlar
  • Tarayıcınızı açtığınız bir sayfanın sürekli dosya indirme bildirimi göndermesi

Yukarıda sayılan nedenlerden biri Google Chrome uygulamasının kendi kendiliğine kapanmasına neden olabilir.

google chrome blue vignette back

Google Chrome Kapanmasının Çözüm Yolları

Google Chrome kapanıyor şikayeti birçok kullanıcının karşılaştığı bir şikayettir. Google Chrome’un kapanmasının altında birçok neden yatabilir. Google Chrome’un kapanmasının önüne geçmek için öncelikle neden kapandığının tespit edilmesi gerekir. Sorunun belirlenmesinin ardından farklı çözüm yolları arasından size en uygun olanı seçerek sorunu çözebilirsiniz.

Chrome uygulaması kendiliğinden kapanıyor ise yapmanız gereken ilk şey uygulamayı kaldırmak olmalıdır. Bilgisayarınızdaki Chrome uygulamasını kaldırabilmek için denetim masası sekmesine girmeniz gerekir. Denetim masası sekmesinde yer alan program ekle kaldır seçeneğinden Google Chrome’u bularak kaldır seçeneğine basabilirsiniz. Bu adımlar sonrasında Google Chrome cihazınızdan kaldırılacaktır. Sonrasında Google Chrome uygulamasında tekrar yükleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Google Chrome’un kapanmasının nedenleri arasında uygulamanın güncel olmaması da yer alır. Sürekli kapanan bir tarayıcı bir süre sonra can sıkıcı hale gelecektir. Bu nedenle tarayıcınızın güncel olup olmadığını kontrol ederek bu nedenle mi kapandığını anlayabilirsiniz. Google Chrome uygulamasına indirdiğiniz mağazadan kontrol ederek gerekli güncellemeleri sağlayabilirsiniz. Uygulamayı güncelledikten sonra kapanma sorununun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Chrome uygulamasının kapanmasını engellemek için yapılacak bir diğer işlem ise şöyle açıklanabilir:

  • Tarayıcınızı açarak sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklayın
  • Açılan sekmeden ayarlar yazan kısmı bulun ve seçin
  • Ayarlar içerisinden gelişmiş ayarlar yazan butona tıklayın
  • Bu butonun içerisinde yer alan temizle seçeneğine basarak tarayıcınızı temizleyin
  • Temizleme işleminin ardından Google Chrome uygulamasının kendi kendine kapanma sorunu ortadan kalkacaktır