Away From Keyboard (AFK) Nedir?

Away From Keyboard (AFK) Nedir?

Away From Keyboard (AFK); Counter Strike, Valorant, Call of Duty, League of Legends vb. çoklu oyuncu modu (multiplayer) olan video oyunlarında oldukça sıklıkla duyulan bir terimdir. Peki bu terim ne anlama geliyor? Video oyunlarında AFK olmak yasak mı? Bu yazımızda sizlere AFK olmak ile ilgili merak edilen bütün bilgileri aktaracağız.

Away From Keyboard (AFK) Ne Demektir?

Multiplayer yani çok oyunculu olan oyunlarda oldukça sıklıkla karşılaşılan terimler arasında yer alan Away From Keyboard (AFK), oyuncuların klavyeden uzakta olduğu anlamına gelir. Eski zamanlardan da süregelen AFK terimi League of Legends, Metin2, Counter Strike ve Knight Online gibi video oyunlarında sık sık duymuşsunuzdur. Oyun başladığından ya da oyunun devam ettiği bir anda klavyenin başından kalkmak ve başka bir yere gitmek, AFK olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu durum şimdi ise pek çok çoklu oyuncu moduna sahip olan video oyunlarında yasaktır.

Away From Keyboard (AFK) Nedir?

Oyunlarda Away From Keyboard (AFK) Kalmanın Cezası Nedir?

Counter Strike: Global Offensive ve League of Legends gibi büyük bir rekabetin döndüğü video oyunlarında AFK kalmanın belli başlı cezaları vardır. Ancak video oyunlarının pek çoğunda verilen cezalar AFK kalma sebebine bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Örneğin, elektrik ya da internet gidebilir ve sizlerin bu süreçte video oyununa tekrardan bağlanma şansını elde etmeniz de mümkün değildir. League of Legends, oyuncularına bu şekilde tüm herkesin yaşaması muhtemel olan problemlerde herhangi bir ceza vermemektedir. Ancak kabul edilebilecek bir mazeretiniz olmadan AFK kaldıysanız ve bunu da sürekli olarak tekrarlıyorsanız oyunlar sizlere büyük cezalar verecektir.

Counter Strike: Global Offesive oyununda ise herkesin birkaç tur için AFK kalma hakkı bulunmaktadır. Bu oyun tarafından verilen hakkın sonunda AFK kalmaya devam ederseniz de oyundan atılırsınız ve oyuna da sizlerin yerine oynayacak bot eklenir. Oyuna tekrardan dönme ihtimaliniz göz önünde bulundurularak sizlere belli bir süre boyunca oyuna dönme imkanı da sunar. Ancak bu sürenin sonunda ise oyuna tekrardan dönme ihtimaliniz de yoktur.