YouTube'un girişimcilik tarihi

YouTube’un girişimcilik tarihi

YouTube’un girişimcilik tarihi öğrenilmesi gereken girişimlerden birisi olarak yer alıyor. Peki YouTube nasıl başarılı bir hale geldi?

Günümüzde oldukça popüler bir video platformu olan YouTube’un girişimcilik hikayesi adeta birçok girişimciye ilham verecek şekilde. Üç gencin kurduğu ve sonrasında popüler hale getirdiği, büyüdükten sonra Google’a satarak zengin olan bu gençlerin hikayesini bu konuda sizlerle paylaşacağız.

Video platformu YouTube’un girişimcilik tarihi

Dünyanın en büyük video izleme platformlarından birisi olan YouTube, bir akşam yemeğinde ortaya çıkıyor. Akşam yemeğinde ortaya atılan bu fikir, üç ortağın hoşuna gidiyor ve kısa sürede bu platform için çalışmalara başlanıyor. YouTube’un geliştirilmesindeki bir diğer amaç internet üzerinde bazı içeriklere ulaşmanın zor olduğu idi.

Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından 15 Şubat 2005 tarihinde kurulan YouTube, o zamanlar henüz video paylaşımına başlamamıştı. Nisan ayına kadar test aşamasında olan web sitesi, çeşitli geliştirmeler ile hatalarını gidermeye devam etti. Nihayet hazır hale gelen platformda paylaşılan ilk video 24 Nisan 2005 tarihinde yayınlandı. YouTube’un kurucu ortaklarından birisinin paylaştığı videoda arka planda filler yer alıyor. Ön planda ise bir konuşma yapılıyor.

YouTube'un girişimcilik tarihi

YouTube kurulduğu andan itibaren henüz popüler olmayan sıradan bir web sitesi idi. Ekip, bu sitenin popülerliğe kavuşması için pek çok yol denedi ama yeterince başarılı olamadı. Denedikleri yollardan birisi oyuncu ajanslarından bazı oyuncuların bu platform için video çekmesi oldu. Reklam yapmayı da deneyen ekip, yeterince başarılı olamadı.

YouTube’un yükselmesini sağlayan olay kolay kullanıcı arayüzü ve amatör video paylaşımcılarının platforma rahatlıkla video yükleyebilmesi oldu. Yani normal insanlar çektikleri videoyu diğer insanlara göstermek için bu platformu kullandı. Platform bu şekilde büyüyünce diğer büyük firmaların da dikkatini çekti ve profesyonel video üreticileri de burayı kullanmaya başladı.

Google, bu yıllarda kendi şirketi için video paylaşım işine girmeye karar vermişti. Daha önce bir video sitesi kuran firma yeterince başarılı olamayınca o dönemde yükselişe geçen YouTube’u satın alma kararı aldı. 11.5 milyon $’lık yatırım ile kurulan YouTube, Google tarafından 1.65 milyar $’a satın alındı.