YouTube’un kayıtlı kullanıcı sayısı 1.8 milyarı aştı

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, şirketin CEO’su tarafından açıklanan bilgilere göre artık 1.8 milyardan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip. Platformdaki video izlenme ve yüklenme sayısı da kullanıcı sayısıyla birlikte hızlı bir şekilde yükseliyor.

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, Brandcast etkinliğinde video paylaşım platformuyla ilgili güncel bilgiler paylaştı. 2014 senesinden beri platformun başında bulunan Wojcicki, Haziran 2017’de platformun aylık kayıtlı kullanıcı sayısının 1.5 milyarı aştığını söylemişti ve katıldığı etkinlikte bu sayısının şimdi de 1.8 milyarı aştığını belirtti. Bu açıklamaya göre video paylaşım platformu sadece 10 ay içerisinde aylık kayıtlı kullanıcı sayısını 300 milyon arttırmayı başarmış.

Wojcicki’nin dile getirdiği aylık kullanıcı sayısına hesabı bulunmayan kullanıcıların dahil edilmemiş olması da dikkat çekti. Platformu ziyaret eden ve hesabı olmayan kullanıcıların sayısı her ay 200 milyona ulaşıyorsa, bu bile YouTube’un 2 milyardan fazla aylık kullanıcıya sahip olan platformlar arasında yer almasına yeterli olacaktır.

Platformun kullanıcı sayısındaki hızlı artış videoların daha fazla izlenmesini de sağladı. Beyoncé’nin Coachella’daki canlı performansı 41 milyon izleyiciye ulaşırken, geçtiğimiz günlerde hacker’lar tarafından hedef alınan Despacito videosu 5 milyar izlenme sayısını aştı.