YouTube bağış sistemi

YouTube bağış sistemi kullanıma açıldı

Alphabet çatısı altında bulunan YouTube, bağış sistemi özelliğini kullanıcılara sundu. Bu sayede içerik üreticileri bağış toplayabilecek.

YouTube, zaman zaman yeni özellikler ile gündeme geliyor. Birçok özellik ile kullanıcıları sevindiren video izleme platformunda gelir elde etmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin arasına bir yenisi daha eklendi.

YouTube bağış sistemi hakkında bilgi

YouTube, yeni özellik ile birlikte kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağış yapma imkanı tanıyor. Şu ana kadar ABD’de bu özellik ile birlikte milyonlarca dolar bağış yapıldı. Yeni özellik ile birlikte kullanıcılar canlı yayınlarda belirtilen kuruluşa bağış yapabiliyor olacak. Yayın sırasında belirtilen kuruma bağış yapmak isteyen bir izleyici “Bağış Yap” butonuna tıklamalı. Bu işlemden sonra para miktarı girilmeli ve sonrasında “Devam” seçeneğine tıklanmalı. Ödeme yöntemi belirlendikten sonra bağış işlemi tamamlanmalıdır. Bu işlem yapılırken ve yapıldıktan sonra YouTube içerik üreticisi kişisel bilgilere erişemez.

YouTube bağış sistemi

YouTube bağış oluşturma etkinliğine katılmak isteyen bir içerik üreticisinin yapması gereken işlemlere geçmeden önce gerekli şartları açıklamak gerekiyor. Kanalın en az 10.000 aboneye sahip olması, YouTube İş Ortağı Programı’na dahil olması ve çocuklara özel bir kanal olarak tanımlanmamış olması gerekiyor. Bu gereksinimleri karşılayan bir YouTube içerik üreticisinin yapması gereken işlem öncelikle YouTube Studio’ya giriş yapmak, sonrasında para kazanma ve bağış seçeneğine tıklamak. Bu aşamadan sonra ise bağış için gerekli alanları doldurmak ve yönergeleri izlemek.

Canlı yayınlarda geçerli olacak olan bağış özelliği için gerekli olan iş ortağı programına katılmak için ise içerik üreticisinin son 12 ay içerisinde 1.000 aboneden fazla abone kazanması ve 4.000 izlenme saatine sahip olması gerekiyor. Bu etkinliklerin amacı, kuruluşlara bağış toplamak ve kuruluşların ihtiyacı olduğu desteği sağlamak.

YouTube’un içerik üreticileri ve iş ortakları için getirdiği bu yeni özellik kâr amacı gütmeyen ve çalışmalar yapan kuruluşlar için önemli bir avantaj sağlayacak. Bu kuruluşlara destek olmak isteyen YouTube içerik üreticileri de bağış özelliği ile bu kurumlara destek olabilecek.