Yapay Zekâ Yardımıyla İklim Sorunları Çözülebilir Mi?

Yapay Zekâ Yardımıyla İklim Sorunları Çözülebilir Mi?

Yapay zekâ henüz en karmaşık halinde karşımıza çıkmadı; buna rağmen yapay zekanın yaşamımızı kolay hale getiren birçok yardımı bulunuyor. Akıllı telefonlarda yüz tanımlama sistemi sayesinde cihaz güvenliği sağlanıyor. Online film platformlarında izlediğimiz dizi ve filmlere göre yapay zekâ tarafından zevkimize uygun öneriler yapılıyor. Banka uygulamalarında birçok işlemi kolayca yapabilmemizde yine bu teknolojiden yararlanıyoruz. Peki, bu teknolojisinin algoritmasını daha ciddi konuların çözümünde kullanabilir miyiz? Örneğin, kendi eserimiz olan iklim bozukluklarını yapay zekanın yardımıyla düzeltebilmek mümkün mü?

İklimsel Verilerde Yapay Zekâ Kullanılabilir

Yapay zekâ teknolojisi, yüklü miktardaki verinin inanılmaz hızlarda işlenmesi, veriler arasında ilişki kurabilmesi, veriden örüntü çıkarabilmesi gibi işlemler sayesinde bütün sektörleri kapsayan devrimsel bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Makine öğrenimi ve verilerden elde edilen sonuçları sunan algoritmalar, yapay zekanın temelinde bulunan en önemli unsurlar. Bütün sektörlerde bu etkilerin izleri görülebiliyor. Aynı durum, iklim bilimindeki verilerin değerlendirilmesinde de geçerli.

Uyduların topladığı iklimsel verilerin büyüklüğü, daha önce hiç görülmemiş bir seviyeye ulaştı. Hava tahminlerde eski zamanlara kıyasla çok daha detaylı tahminler ortaya çıkıyor. İklimsel senaryolarda ise bazı belirsizlikler var. Bu belirsizliklerin ortadan kaldırılmasında, yapay zekanın iklim verilerini doğru bir şekilde işleyerek olası iklim senaryolarının oluşturulması ve iklimsel problemlerin çözümünde yine bu verilerin oluşturduğu örüntülerden yararlanılması mümkün olabilir.

Yapay Zekâ Yardımıyla İklim Sorunları Çözülebilir Mi?

Atmosfer İzleme Servis Direktörü Dr. Vincent Peuch’a göre; yapay zekâ, uydu görüntülerini karşılaştırmalı analizde kullanırken, arazideki değişimleri otomatik bir şekilde takip edebiliyor. İzlenmesi pek mümkün olmayan bölgelerin kontrol altında tutulmasında yapay zekanın bu faydası oldukça önemli. Dr. Peuch, bitki örtüsünde meydana gelen değişiklikleri tespit etme, hava kalitesi tahminlerinde bulunma, uydu görüntülerini otomasyona bağlama gibi avantajların birçok kurum ve kuruluş tarafından değerlendirildiğini belirtiyor.

Buzulların gelecekte nasıl bir durumda olacağını tahmin etmekte yapay zekanın algoritmaları kullanılıyor. Günden güne geliştirilen algoritmalar sayesinde iklim değişiminin buzullar üstündeki etkisi daha net anlaşılabilecek. Böylece alınması gereken önlemler hakkında destekleyici bir argümana sahip olunacak. Devletlerin iklim sorunlarını görmezden gelmesine karşın, yapay zekanın sunduğu gerçekler kullanılarak kamuoyu desteği alınabilecek.