e320c9238cced72b191040f23627371a 1

WhatsApp Dosya Biçimi Desteklenmiyor Ne Demek?

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor sorunu birçok WhatsApp kullanıcısının karşılaşmış olduğu bir sorundur. Bu durum WhatsApp üzerinden dosya paylaşım yapmak isteyen kişilerin karşılaştığı bir sorundur. Dosya biçiminin desteklenmemesi sorunu ile karşılaşılması durumunda dosya gönderimi de başarısız olmaktadır. Bu sorunla karşılaşan kullanıcılar öncelikle sorunun neden meydana geldiğini merak etmektedir. Sorunun neden meydana geldiğinin tespit edilmesinden ardından sorunun nasıl düzeltilebileceği merak edilen bir diğer konudur.

Tarih ve Saat Ayarları

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor sorununun en temel nedeni tarih ve saat ayarlarının doğru olmamasıdır. WhatsApp’ı kullanmış olduğunuz cihazdaki tarih ve saat doğru değilse WhatsApp sunucularına bağlanırken sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorun neticesinde size gönderilmiş olan dosyaları indiremeyebilirsiniz. Ayrıca cihazınızın tarih ve saatini yanlış olması dosya gönderiminizi de engelleyecektir. Bu sorunun çözüm ise oldukça basittir. Tarih ve saat ayarını yapabilmek için yapmanız gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Telefonunuzda yer alan ayarlar sekmesine girin
  • Ayarlar sekmesinde yer alan sistem seçeneğine tıklayın
  • Sistem sekmesinden tarih ve saat seçeneğine gidin
  • Buradan tarih ve saati güncelleyin. Güncelleme işleminin otomatik olarak yapılmasını da tercih edebilirsiniz.

Dosya Formatları

WhatsApp’ta dosya gönderirken sıkıntı yaşanmasının bir diğer nedeni ise gönderilen dosyaların eski formatta olmasıdır. WhatsApp’la gönderilmek istenen dosyaların MP3 veya PDF haricindeki formatlarda olması sorun yaşanmasına neden olabilir. WhatsApp neredeyse tüm dosya formatlarını desteklese de arada hata verdiği durumlarda görülebiliyor. Bu nedenle WhatsApp’tan göndereceğiniz dosyanın boyutlarına ve formatına dikkat etmeniz gerekir. Android bir cihazla gönderilebilecek maksimum dosya boyutu 100 MB iken iOS işletim sisteminde 128 MB’dir. Bu boyutların üstünde yer alan dosyaların gönderilmesi mümkün değildir.

6c47afc97851317785a43d8492e72727

İnternetle İlgili Sorunlar

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor sorununun en büyük nedenlerinden birisi internettir. Cihazın bağlı olduğu internette yaşanan sorunlar gönderilmek istenen dosyanın gönderilmesinde sorunlara neden olabilir. Kaliteli bir internet bağlantısının olmaması nedeniyle gönderilmek istenen dosyalar dosya biçimi desteklenmiyor hatasının görülmesine neden olabilir. Öyle ki normal şekilde mesajlar gönderebilirken internetin sadece dosya gönderiminde sorun yarattığı dönemlerde bulunur. Bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için bağlantı kalitesinin yüksek olduğu bir internet kullanmak gerekir. Bu sorunun ortadan kaldırılmasına yarayan bir diğer çözüm yöntemi ise wifiye bağlanmak olarak gösterilebilir. Wifiye bağlandıktan sonra göndermek istediğiniz dosyayı hızlı bir şekilde gönderebildiğinizi göreceksiniz.

SD Karttan Meydana Gelen Sorunlar

WhatsApp uygulamasında yer alan dosya biçimi desteklenmiyor sorununa kullanmış olduğunuz SD kart da neden olabilir. WhatsApp’tan gelen dosyaları indirilememesinde veya dosya gönderilememesinde SD kartın bozuk olması sorunu meydana getiriyor olabilir. SD karttan meydana gelen sorunların çözülebilmesi için SD karta format atılabilir. Atılan format neticesinde SD kart içerisinde yer alan tüm veriler silinecektir. SD kartta yer alan verilerin silinmesini istemiyorsanız yeni bir SD kart alarak WhatsApp’ta meydana gelen dosya biçiminin desteklenmemesi sorununun ortadan kaldırabilirsiniz.

Sunucuda Meydana Gelen Sorunlar

WhatsApp dosya biçimi desteklenmiyor sorununa WhatsApp’ın kendisi de neden olabilir. WhatsApp uygulaması zaman zaman çökmektedir. WhatsApp sunucularında yaşanan sorunlar sonucunda uygulamanın sık sık çöktüğü görülmektedir. Uygulamanın çöktüğü zamanlarda göndermek istediğiniz tüm dosyalar dosyayı biçimi desteklenmiyor hatasını görmenize neden olabilir. Bu sorunun ortadan kalkması için WhatsApp tarafından sorunun çözülmesini beklemek gerekir. WhatsApp sunucularında meydana getirilen iyileştirmelerin ardından göndermek istediğiniz dosyaları kolayca karşı tarafı iletebilirsiniz.