VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternetin hayatımızın merkezinde olması bizi birçok yeni tabirle de tanıştırıyor. Örneğin VPN bunlardan sadece bir tanesidir. Bilindiği üzere VPN kullandığınız ve kurduğunuz bir teknolojik aygıtın IP olarak bilinen internet protokolünün takip edilememesini sağlayan bir teknoloji türüdür.

VPN sayesinde interneti kullandığınız lokasyon çok alakasız bir yerden gösterilir. İlk başlarda kurumsal ihtiyaçlarla başlayan VPN teknoloji günümüzde akıllı telefonlarında yaygınlaşması sonucu bireysel kullanımlar noktasında da oldukça fazla tercih edilmektedir. Hemen hemen 25 yıl önce teknoloji dünyasına giren VPN kurumsal bilgilerin güvenliği ve veri akışında güvenli seyahat sağlayan ayrıca uzaktan bağlantı gibi ek kolaylıklar sağlayan bu sistemin şu anda çok sayıda türevleri vardır.

VPN Ne İşe Yarıyor?

VPN programları sayesinde internet bağlantısı kolaylık gizlenebiliyor. Ayrıca internet bağlantısının güvende olmasına olanak sağlanıyor. Bunun yanı sıra sınırsız bant genişliğine erişim sağlanıyor. Sınırsız internet içeriğine erişim ve ulaşım imkanı elde ediliyor. Erişimi yasaklanmış veya engelli olan web siteleri ziyaret edebiliyorsunuz.

Cep telefonu, tablet veya bilgisayarda VPN programı kullanıldığında kullanmış olduğunuz aygıtın internet bağlantısı şifreleniyor. Ayrıca gizlenme olanağı da sunuluyor. Gizlilik, VPN programları tarafından değişik tünelleme protokolleri sayesinde yapılıyor. Şifreleme ise birbirinden farklı kriptografi algoritmalar aracılığıyla uygulanıyor.

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

Kullanmış olduğunuz cihazda herhangi bir VPN programının aktifleştirilmesi durumunda ilk olarak IP adresi değişir. Bu sayede internet ortamında tam anlamıyla bilinmezliğe sahip olmuş oluyorsunuz.

Biraz daha teknik detaya girecek olursak VPN kullanmanın bir diğer avantajlı yönünden de bahsedelim. Örneğin internette bir web siteye giriş yaptığınız zaman biz bunu açık bir şekilde fark etmesek dahi veri paketi herhangi bir şekilde şifreleme işlemine tabi tutulmadan giriş yaptığınız yere doğru bir yolculuğa çıkıyor.

Bu sistem sizin yapmış olduğunuz tüm seyahatin internet sağlayıcınız tarafından takip edilmesine yol açabilir. Ama VPN kullanmanız durumunda tüm bu trafik tamamen takip edilemez bir hal alır.

Tüm bu yönleriyle VPN gelişen teknoloji ile birlikte internet dünyasının bir vazgeçilmezi haline geldi. Her ne kadar bu sistem çok verimli gibi gözükse de doğru bir VPN programı seçmekte oldukça önemlidir.