78478350 ae64243b fcba 41ad bb51 bf39f13285b0 1

Uzaylıların futbol maçını durdurduğu ilginç olay: Fiorentina UFO karşılaşması

1954 senesinde yaşanan ve bir futbol maçının tamamen durmasına neden olan Fiorentina UFO karşılaşması, bugün bir sırrı çözülemeyen ve uzaylıların gezegenimizi ziyaret ettiğine inanan kişiler tarafından sıklıkla gündeme getirilen bir olay.

27 Ekim, 1954 tarihinde Fiorentina ve Pistoiese arasında oynanan futbol maçı, beklenmedik bir misafir tarafından kesintiye uğratıldı. Tarihe “Fiorentina UFO karşılaşması” olarak geçen bu olay, üzerinden seneler geçmesine rağmen hala konuşulan ve binlerce kişi tarafından teyit edilebilen belki de tek uzaylı görülme olayı olarak bugün bile gizemini koruyor.

Olay, maçın devam ettiği sırada stadyumun üzerinde ilginç ışıklar saçan bir cismin fark edilmesiyle başlamıştı. İlk olarak seyircilerin dikkatini çeken, ardından hakemler ve oyuncular da dahil olmak üzere herkesin maçı bırakıp gökyüzüne odaklanmasını sağlayan bu gizemli cisme kısa bir süre sonra başkaları da eklenmiş. Gökyüzünde adeta dans eden bu cisimlerin yumurtaya benzer şekle sahip olduğunu ve son derece yavaş hareket ettiğini belirten görgü tanıkları, cisimler hareket ettiği sırada gökyüzünden gümüş renkli simlerin düştüğünü fark etmiş.

Fiorentina UFO karşılaşması
Olayı duyuran gazetelerden birisi.

UFO yapışkan, parlak maddeler bıraktı

Gözden kaybolmadan önce bir süre gökyüzünde dolanan bu cisimler yalnızca stadyumdakilerin değil, tüm şehrin dikkatini çekmişti. Birçok görgü tanığının teyit ettiğine göre bir süre gökyüzünde dolaştıktan sonra cisimlerden birisi yapışkan, parlak maddeleri yeryüzüne bıraktı. Bu gizemli madde stadyuma düşmedi ancak şehrin birçok noktasında görüldü. Maddeyi inceleme şansına erişen herkes pamuğa benzediğini ancak kavranamadığını ve dokunulduğunda dağıldığını söyledi. Cisimler maddeleri bırakmalarının ardından bir anda gözden kayboldu.

Fiorentina UFO karşılaşması
Futbolcular gökyüzüne baktığı sırada çekilmiş fotoğraf.

Göç eden örümcekler olabilir mi?

Bilim insanları bugün bile gizemi çözülemeyen bu olayda gökyüzündeki şeyin belki de göç eden örümcekler olabileceğini dile getiriyor. Bazı örümcek türleri ördükleri ağı bir paraşüt gibi kullanarak rüzgarın onları çok uzak mesafelere güvenli bir şekilde taşımasını sağlıyor. Şehrin üzerinde görülen şeyin birbiriyle bağlantısı olan dev bir ağ olabileceği düşünülüyor. İlginç bir şekilde olayın yaşandığı dönem kuzey yarımküre örümcek türlerinin göç zamanına denk geliyor. Fakat o dönemde şehrin farklı noktalarına düşen maddeleri inceleme şansına erişen bilim insanları, yukarıdan düşen maddenin örümceklerle hiçbir alakası olmadığını dile getirmişti. Bundan ötürü olay hala gizemini koruyor.