Twitter reklam yasağı

Twitter reklam yasağı aldı

Sosyal medya devleri arasında yer alan Twitter ve Pinterest uygulaması reklam yasağı ile karşı karşıya kaldı. Bu durum platformu etkileyebilir.

Geçtiğimiz aylarda hükümet, sosyal medya yasasını yürürlüğe koyarak sosyal medya platformları için süre vermişti. Birçok sosyal medya devi yediği cezalar sonrasında ülkede bir temsilcilik kurma kararı almıştı. Twitter ise temsilcilik kurmama konusunda halen ısrar ediyor. Bunun yanı sıra Pinterest uygulamasının da temsilcilik açmadığı görülüyor.

Twitter reklam yasağı ile karşılaştı

Bilindiği üzere yeni sosyal medya yasası, belirli sınırlamalara göre sosyal medya platformlarının ülkede temsilcilik açmasını zorunlu hale getiriyordu. Bu sınır 1 milyon aktif kullanıcı şeklinde belirlenmiş durumda. Eğer ki bir sosyal medya platformunun 1 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor ise o platform Türkiye’de temsilcilik açmak ve gerekliliklerini yerine getirmek zorunda.

Eğer platform 30 gün içerisinde temsilcilik açmaz ise 10 milyon TL ceza alıyor. Platforma tekrar 30 günlük süre tanınıyor ve aynı durum yine devam ederse bu sefer 30 milyon TL ceza veriliyor. 30 günlük bir süre sonunda ise reklam yasağı uygulanıyor. Reklam yasağı sonrasında ise devam edildiği takdirde web sitesine giden trafiğin kapasitesi %95 oranında düşürülüyor. Bu da siteye neredeyse hiç girilemeyecek anlamına gelmesi demek.

Twitter reklam yasağı

Twitter ve Pinterest daha öncesinde 10 ve 30 milyon TL’lik bir ceza almıştı. Bu cezaları ödemeyen platformlar, şimdi de reklam yasağı ile karşı karşıya kaldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 1 Ekim 2020’den beri yürürlükte olan bu yasanın Twitter ve Pinterest için 3. aşamasına gelindiğini açıklıyor. Sosyal ağların bant genişliğinin daraltılmasını istemeyen Ömer Fatih Sayan, gerekli işlemlerin sosyal medya ağları tarafından yapılması gerektiğini açıklıyor. Ayrıca reklam yasağı ile birlikte bu platformların ülkemizden reklam alamayacağı da belirtiliyor.

Twitter daha öncesinde de temsilcilik açmayacağını belirtiyordu. Twitter ve Pinterest’in ülkemizde temsilcilik açmayarak kısıtlamalara maruz kalacağı düşünülüyor. Bu da bu platformların bir anda kitlesel kayıp yaşamasına sebep olacak bir hareket.