Stephen Hawking’in son yolculuğuna zaman yolcuları da davet edildi

Kısa bir süre önce aramızdan ayrılan dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’i son yolculuğuna uğurlamak için davetli listesi oluşturuluyor. Bilim insanının bu özel anına kendisinin de daha önceden yaptığı gibi zaman yolcuları da davet edildi.

14 Mart tarihinde aramızdan ayrılan Stephen Hawking’in külleri 11. yüzyıldan kalan Westminster Abbey Kilisesi’ne, Sir Isaac Newton’ın küllerinin yanına gömülecek. Bu özel anı ayarlamak adına için çalışmalara başlayan The Stephen Hawking Foundation, 12 yaşından büyük olan herkesin törende yer alabileceğini açıkladı ve katılım başvurularını kabul etmeye başladığını duyurdu. Başvuru yapan yalnızca 1000 kişinin katılabileceği törene ünlü bilim insanının daha önceden yaptığı gibi zaman yolcuları da davet edildi.

Hawking, 2009 senesinde kendi evinde bir parti vermiş ve partinin tamamlanmasından bir sonraki gün davetiyeleri göndermişti. Konuyla ilgili olarak verdiği röportajda da zaman yolculuğunun mümkün olduğunu, bu nedenle davetiyeleri geç göndermiş olsa bile bazı kişilerin gelebilmesini beklediğini dile getirmişti. Bilim insanı maalesef saatlerce tek başına beklediğini ancak partiye kimsenin katılmadığını söylemişti. Son yolculuğunda Hawking’in bu anısını tekrar yaşatmak gerçekten anlamlı bir hareket olmuş.