Speedtest 2020 internet

Speedtest 2020 internet verilerini açıkladı

Dünyanın en çok bilinen internet hız testi sitelerinden birisi olan Speedtest 2020 internet hızı verilerini açıkladı. Türkiye nerede?

Yeni açıklanan verilerde Türkiye ile ilgili pek çok istatistik ve çeşitli raporlar yer alıyor. Mobil internet hızı, sabit internet hızı, şehirlerdeki internet hızı gibi pek çok faktörü göz önünde bulunduran Speedtest, meraklı kullanıcıları sevindiriyor.

Speedtest 2020 internet raporlarını yayınladı

Speedtest verilerine göre 2020 yılı sonunda mobil internet hızı ortalaması 35 MBps ve yükleme hızı ortalaması 15 MBps olarak açıklandı. Gecikme süresi ile sabit internet ile aynı olup 27 MBps olarak paylaşıldı. Sabit internet hızlarının ortalaması ise mobil internet hızlarına göre daha düşük kalıyor. Ortalama internet hızı 29 MBps iken ortalama yükleme hızı 8 MBps.

Speedtest 2020 internet

Bir diğer raporda mobil operatörlerin 2020’nin son çeyreğindeki ortalama hızları karşılaştırıldı. Yapılan testlere göre Turkcell 42 MBps ile birinci olurken Türk Telekom 39 MBps, Vodafone 25 MBps ile sıralamada yer alıyor. Gecikme sürelerine bakıldığında ise Türk Telekom ve Vodafone 26 ms, hızlı internet imkanı sağlayan Turkcell 29 ms olarak yer alıyor.

4.5G’nin yaygın olarak kullanım oranı incelendiğinde Türk Telekom’un geride kaldığı görülüyor. Vodafone’da %93 olan kullanım oranı Turkcell’de %90, Türk Telekom’da %80 olarak açıklanmış durumda. Bir diğer raporda akıllı telefonlara göre internet hızları yer aldı. Apple 39 MBps indirme hızı, 15 MBps yükleme hızı ve 30 ms gecikme süresi ile liderliği konuştururken Samsung 36 MBps indirme, 15 MBps yükleme ve 27 ms gecikme süresi ile ikinci sırada yer alıyor. Sıralamanın devamında Oppo, Huawei ve Xiaomi yer alıyor.

Şehirlerdeki mobil internet hızları da Speedtest tarafından paylaşıldı. Açıklanan verilere göre İstanbul 39 MBps indirme hızı ve 15 MBps yükleme hızı ile liderliği elinde bulundururken aynı zamanda listenin devamındaki şehirlere göre daha yüksek bir gecikme süresine sahip. Listenin devamında Ankara, İzmir, Adana ve Bursa bulunuyor.