PlayStation 5 Haberleri 1

PlayStation 5 İçin Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Sony, PlayStation 5’in donanımı hakkında ilk resmi bilgiyi paylaştı. Yeni nesil konsolun 8K çözünürlük sağlaması ve PS4 ile geriye dönük olarak uyumlu olması bekleniyor.

Sony dört senedir bir sonraki PlayStation üzerinde çalışıyor. Artık lider sistem mimarı Mark Cerny, Wired ile donanım hakkındaki ilk resmi detaylarda yaptığı röportajda ortaya çıktı. Yeni konsolun PlayStation 4 Pro ile karşılaştırılabilir bir yükseltme olmayacağını açıkladı. Cerny,  oyunun ne olabileceğine dair temel değişikliklerden bahsetti.

PlayStation 5 ismi beklenmekte fakat Cerny ismi açıklamamakta. Ayrıca, konsolun artık 2019’da başlatılmayacağını onaylıyor, bu yüzden 2020’de bir sürüm bekliyoruz.

8K Çözünürlük Ve Önemli Ölçüde Daha Hızlı Yükleme Süreleri

Spesifik olarak, Cerny donanım hakkında şu detayları verdi. Yeni PlayStation, 8K çözünürlük ve ışın izleme sunan Radeon Navi serisinin AMD grafik kartı ile donatılmıştır. Bu, grafiksel olarak PS4’e kıyasla beklediğiniz gibi önemli bir sıçramadır.

PlayStation 5

PS5’in yükleme süreleri oldukça kısa olacak. Çok daha hızlı ve daha bireysel SSD sabit disk sayesinde bu mümkün olacak. Somut bir örnek olarak, Cerny “Spider-Man” oyununda hızlı seyahat için yükleme süresini, PS4’te yaklaşık 15 saniye sürerken, PS5’te sadece 0,8 saniye sürecek. Yerleşik SSD diski, PC’lerde yüklü olan mevcut tüm modellerden bile daha hızlı olacak.

İşlemci, AMD Ryzen serisinin üçüncü nesline dayanıyor ve yeni 7nm Zen 2 mikro mimarisinin sekiz çekirdeğini içeriyor.

Ses Çıkışı İçin Yeni “Altın Standart”

AMD ses yongası, Cerny’nin video oyunu ses çıkışını yeniden tanımlayacağına inandığı özel bir 3D ses birimi içerecek. Kulaklıklarla burada yeni bir “altın standart” vaat ediyor.

Ek olarak, PS5 bir optik disk sürücüsüne sahip olmaya ve tüm PS4 oyunlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olmaya devam edecektir. PS5 Cerny’deki VR hakkında çok fazla bilgi vermek istemedi. Sadece PS4’ün şu andaki VR kulaklığının yeni konsolda da çalışacağını belirtti.