Apple Intel 1

Apple Intel’in Alman Modemini Satın Almak İstiyor

Apple’ın Intel’in Alman akıllı telefon modem işletmesini satın almak istediği bildiriliyor. Apple’ın iPhone için kendi 5G yongasını geliştirme girişimlerine yardımcı olabilir. Salı günü yaptığı açıklamada, dört kişinin Apple-Intel tartışmalarına yer verdiğini belirtti.

Apple, Intel 5G Yongasını İstiyor

Apple, 2011 yılında Qualcomm’a geçmeden önce, iPhone’u 10 yıl önce başlattığında, Alman’ın Infineon’undan modem kullanıyordu. Intel, 2011’de Infineon’u satın aldı, ancak bu cipler, 2016’dan sonra iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a kadar tekrar kullanılmadı. Qualcomm’un lisans ücretleri konusunda bir anlaşmazlık var.

Apple Intel

Apple ve Qualcomm yasal savaşlarını çözdükten ve bu yıl Nisan ayında çok yıllı bir 5G çip anlaşmasına ulaştığında, Intel 5G telefon modem işinden çıktı. CEO Bob Swan, The Wall Street Journal’a, kararın Apple ve Qualcomm nedeniyle olduğunu doğruladı.

Intel, CNET’e 5G modem işinde “önemli bir ilgi” gördüğünü, ancak hangi şirketlerin iletişim kurduğunu onaylamadığını söyledi.

E-postayla gönderilen açıklamada, “Kablosuz 5G telefon işimiz için stratejik seçenekleri değerlendirmemize yardımcı olmak için dış danışmanlar kiraladık.” dedi. “Hem kablosuz modem ürünleri portföyümüzde hem de fikri mülkiyetimizde değer yarattık.” açıklamasında bulundu.

Haber, geçtiğimiz ay, Apple’ın 2024’lerin sonlarına veya 2025’in başına kadar iPhone’ları için hazır bir ev yapımı 5G modeme sahip olamayacağını bildirdi.

Yonga setleri bir akıllı telefonun en karmaşık ve pahalı parçalarından biridir. Apple, kendi üretimini yaparak dış şirketlere olan güvenini azaltabilir.

Qualcomm’un yardımıyla bile, Apple’ın 2020 yılına kadar 5G iPhone’u piyasaya sürmesi beklenmiyor, Samsung, Huawei, LG, OnePlus, Lenovo / Motorola, ZTE, Xiaomi ve Oppo’dan 5G Android telefonlar zaten duyuruldu veya piyasaya sürüldü.