sym
ÖSYM

ÖSYM sınavında bazı eşyaların yasağı kalktı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, öğrencilerin sınav stresinden uzak durması ve daha rahat hissetmemeleri için birkaç açıklama yaptı.

LGS, YKS ve bu şekilde sınavlarda yer alan anahtar, para, ulaşım kartı gibi materyallerin sınav esnasında beraberinde götürülmesi yasak. Bu yasağın olması ise öğrenciler için hep stres oluşturuyor hem de zor bir durum olarak biliniyordu. Öğrenciler sınav yerine gitmek için yanlarında bulundurduğu bu paraları ya ailelerine ya da sınav önünde bir yerlere koyuyor ve mağdur da olabiliyordu.

sym 1

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün açıklamalarıyla bu yıl yapılması beklenen sınavlar dahil diğer sınavlarda şimdiye kadar yasaklana; tel toka, ulaşım kartı, piercing metal para, anahtarlık ve başörtüsü gibi kullanılan birçok ihtiyacın serbest olduğunu belirtti.

Bu yeni uygulama ile beraber öğrencilerin daha fazla rahatlayacağını belirtirken, sınav giriş esnasında dedektörler ile aranmanın ise devam edeceğini, kesici, cüzdan, telefon gibi araçların ise yasaklanmasının devam ettiği söylendi.