nissan car logo wallpaper 59070 60851 hd wallpapers 1

Nissan, alan adı için talihsiz bir adamın şirketini batırmış!

Otomotiv devi Nissan’ın Nissan.com alan adını alabilmek adına talihsiz bir adamın şirketini batırdığı, senelerdir baskı yaptığı ortaya çıktı. Olayın detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dünyaca tanınan otomotiv devi Nissan, Nissan.com alan adının sahibi olan Uzi Nissan’ın yaptığı açıklamalarla zor durumda kalacak gibi görünüyor. Uzi Nissan tarafından söylenene göre otomobil üreticisi yıllardır Nissan.com alan adını kendisinden satın almaya çalışıyor ve alan adını satın alabilmek için “çirkin” yollara başvurmaktan geri durmuyor.

Sitede paylaşılan bilgilere göre her şey 1995 senesinde Uzi’nin alan adını satın almasıyla başladı. İnternetin yeni yaygınlaşmaya başladığı bu dönemlerde çeşitli yatırımlar yapan İsrail doğumlu Uzi, alan adını kurduğu küçük bilgisayar donanımı şirketi için almış ve kendi logosunu bile yaptırmış. Otomobil üreticisinin ilk davasıyla karşılaşması ise yalnızca dört sene sonra gerçekleşmiş.

Nissan

 

Nesillerdir ailesinde olan bu ismi kullanmanın kendi hakkı olduğunu, yasal yollarla bunu mümkün kıldığını söyleyen Uzi, otomobil üreticisinin ilk olarak “Datsun” adını kullandığını, sonradan Nissan’a geçiş yaptığını ve bu değişimle birlikte davaların başladığını paylaştı.

Otomotiv devi ilk açılan davada “marka değerinin zarar gördüğünü” belirterek Nissan’dan 10 milyon dolar talep etmiş. Mahkeme bu talebi reddetmiş, ancak davaların sayısının ve çapının artmasıyla birlikte bu davalarda savunma yapmanın da maliyeti artmış. Öyle ki 2008 senesinde mahkeme, bu davaların sürekliliğinden ötürü Uzi Nissan’ın şirketin 58 bin dolar ödenmesi kararına varmış. Fakat sitede paylaşılan bilgilere göre otomobil üreticisinin avukat masraflarını bile ödemediği bu dava sonucunda ödenen miktar, tüm davalara ödenen miktarın (yaklaşık 3 milyon dolar) yüzde 2’sinden bile daha az.

Nissan

Dokuz sene içerisinde 14 dava açılmış, davalar 2008 senesinde sonlanmış ancak bu noktadan sonra Nissan Computer’ı batırma yönünde farklı yöntemlere başvurulmuş.

Şu anda alan adı hala Uzi Nissan’a ait ve web sitesini bilgisayar şirketi için değil, otomobil üreticisinin yaptıklarını daha çok kişiye duyurmak için kullanıyor. Uzi’nin web sitesine buradaki bağlantı üzerinden göz atabilir ve olayla ilgili daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.