Netflix nasıl kuruldu

Netflix nasıl kuruldu? Netflix girişim tarihi

Netflix nasıl kuruldu? Nasıl bir anda popüler bir hale geldi. Özellikle Netflix kullanıcıları bu sorunun cevabını araştırıyor.

Netflix, bir video izleme platformu. Dizi, sinema filmi, program gibi çeşitli içerikleri kullanıcılar ile buluşturan bu firma ilk kurulduğu zamanlar dijital içerik dağıtımı yapmıyordu, evlere film kiralıyordu. Netflix için ilk zamanlar oldukça zorlu geçmişti. Gelin hep beraber Netflix’in hikayesini inceleyelim.

Netflix nasıl kuruldu?

Netflix, 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri pazarına yönelerek kuruldu. İlk zamanlar firmanın amacı VHS formatında film kiralayanların evine posta ile birlikte film göndermekti. VHS mekanik bir sistem olduğu için bir zaman sonra bozulabiliyordu ve izleyiciler bu durumdan şikayetçi oluyordu.

O zamanlar Netflix’in en büyük rakibi Blockbuster firmasıydı. Blockbuster oldukça ünlü bir firma olduğu için Netflix firması ciddi bir şekilde yükselme kaydedemiyordu. VHS formatı maliyetli olduğu için DVD işine girmeye karar veren Netflix, 90’lı yılların Amerikan ailelerinin genel olarak VHS kullandığını da biliyordu fakat bunu denemek istedi.

Netflix nasıl kuruldu

Netflix, başlangıçta DVD kiralama işinde başarılı olamadı. Az önce de belirttiğimiz gibi bunun sebebi izleyicilerin genellikle VHS formatını destekleyen araçları kullanmasıydı. Bunun için bir çözüm arayışına giren firma, yeni bir abonelik sistemini duyurdu.

Normalde bir kullanıcı evine her bir film istediğinde kiralama bedeli ödüyordu. Netflix bu sistemi geliştirerek aylık abonelik hizmetini duyurdu ve tek bir abonelik ile sınırsız film izleme imkanı sundu. Yani firma hem izleyicilerin evine posta yoluyla film gönderecek hem de oldukça düşük bir ücret ile 1 ay boyunca bu hizmeti sunacaktı.

Netflix’in başarılı olma dönemleri

Netflix attığı bu adım ile birlikte bir anda popüler bir firma olmaya başlamıştı. Çünkü bu hizmet çok uygun bir fiyata satılıyordu. Şöyle bahsedelim. Aylık sınırsız film aboneliği yalnızca 1-2 film kiralama ücretindeydi. Bu da ailelerin daha fazla bu hizmeti kullanmasına olanak tanıdı.

Posta yoluyla film kiralama işini bırakıp dijital içerik işine girmek isteyen Netflix, ilerleyen zamanlarda bu konuda çalışmalar yaptı ve internet sitesini geliştirdi. Günümüzde dünya üzerinde hizmet vermeye devam eden Netflix, internetin yanı sıra TV, oyun konsolu ve mobil platformlarda da yerini almış durumda.