yapay zeka Laurel Yanny

İnterneti birbirine katan yeni akım: Yapay zeka Laurel mı diyor, Yanny mi?

Yapay zeka yardımıyla bilgisayar üzerinden oluşturulan bir ses, internet alemini ikilemde bıraktı. Bilgisayarın sesini dinleyen bazı kişiler Laurel, bazıları ise Yanny isminin telaffuz edildiğini duyuyor. Peki nasıl böylesine farklı isimler duyulabiliyor? Bilimin bu soruya güzel bir açıklaması var.

2015 senesinde, gölgede kalan çift renkli bir elbisenin fotoğrafı internette paylaşılmış ve bu elbiseyi mavi/siyah görenlerle beyaz/sarı görenler tam anlamıyla birbirine girmişti. İlk olarak bu ilginç elbiseyle birçok kişinin dikkatini çeken algısal farklılığa yeni bir örnek daha eklendi.

“Yanny or Laurel” olarak isimlendirilen bir videoda yapay zeka teknolojisinin bir kelime telaffuz ettiği duyuluyor. Videoyu izleyen bazı kişiler Laurel, bazıları ise Yanny ismini duyduğunu belirtiyor. İşte o ilginç video:

Reddit’te de birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başaran video, Sydney Üniversitesi’nden Profesör David Alais’in söylediğine göre “belirsiz algısal uyarım” olarak bilinen olaya mükemmel bir örnek. Prof. Alais, yapay zeka teknolojisiyle beynimizin her iki ismi de duymasını sağlayacak şekilde ayarlanan bu videonun kararsız kalmamıza neden olduğunu, bundan ötürü algılamak istediğimiz ismi duyduğumuzu söylüyor. Elbette duymak istediğimiz isim değişince duyduğumuz da değişebiliyor.

Videoyu defalarca izlemiş birisi olarak Laurel isminin söylendiğinden oldukça eminim. Peki siz hangi ismi duyuyorsunuz?