İnternet Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

İnternet Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde artık pek çok insan hayatının vazgeçilmezi haline gelen internetin hızından şikayetçidir. Bu içeriğimizde; bu şikayetlere son vermek ve daha da hızlı bir internet deneyimi yaşayabilmeniz için internet hızını en üst seviyeye getirmenize yardımcı olacak bazı tavsiyelerde bulunacağız.

İnternet Bağlantılarınız Gerçekten Yavaş Mı?

İnternette yaşamış olduğunuz hız problemlerine çözüm aramadan evvel internet hızınızın gerçekten yavaş olup olmadığını test etmeniz gerekmektedir. Bazı hız problemlerinin nedeni, bağlanmaya çalıştığınız siteler ya da uygulamaların bulunduğu web sunucusundan da kaynaklı olabilir.

Web üzerinde “internet hız testi” yapan birbirinden farklı pek çok servis bulunuyor. Hatta hizmet satın aldığınız ISS firmalarının hepsi, resmi web siteleri üstünden “internet bağlantı hızı testi” yapmanıza da imkan vermektedir. İnternet hız testini gerçekleştirmek için pek çok siteyi kullanabilirsiniz. Ancak internet bağlantınızın gerçekten yavaş olduğunu öğrendiyseniz de aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz;

1-İnternet Paketlerinizi Yükseltin

Bazen de internet bağlantılarınızın yavaş olmasının tek sebebi internet paketinizin hızının düşük olmasıdır. Genellikle “kotalı internet” olarak da tabir edilen belli bir indirme limitinden sonra yavaşlayan internet paketleri; kota aşımı gerçekleştiği takdirde internete bağlanmayı da bir çile haline getirmektedir.

Bir web sitesini ziyaret ederken, anlık mesajlaşma programlarında konuşurken ve internetten herhangi bir dosya indirirken yaratmış olduğunuz veri trafiği internet kotanızı doldurmaktadır. Sürekli gelişen web teknolojileri sebebiyle webe bağlanırken bilgisayarlarınıza indirmiş olduğunuz verinin boyutu her geçen gün büyümektedir.

İnternet Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

2-Mümkünse Modemlerinize Kabloyla Bağlanın

İnternete WİFİ yoluyla bağlantı kurmak konforlu gibi gözüküyor olsa da gerçek olan bunun tam tersidir. Kablosuz olarak iletilen internet sinyali kayba uğramaktadır. Dolayısıyla da iletim hızı düşmektedir. Bu düşüşü yaşamamak için de modeme kablolu bir şekilde bağlanma imkanı varsa bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

3-Modeme Bağlanan Bütün Kabloları Kısaltın

Dairelerinize gelen, modemlerinize giren ve modemlerinizden çıkan bütün kabloların uzunluğu internet bağlantılarınızı etkileyen faktörler arasındadır. Bu kablolar ne kadar uzun olursa, internet bağlantınızda o kadar yavaş olur. Zira kablolar, OHM cinsinden dirence sahiptir ve bu direnç de kablo uzadıkça artmaktadır. Artan direnç, veri taşıma süresini de uzatır ve web erişimleriniz yavaşlar.